Gündem

Çocuklara cinsel istismara en ağır cezalar yolda

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, TRT Haber’de çocuklara yönelik cinsel istismarı önlemek için yapılan düzenlemenin detaylarını anlattı.

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucuÇocuklara yönelik cinsel istismarı önlemeye yönelik başlatılan çalışmada sona gelindi. Kanun tasarısı Nisan ayında Meclis’e gelecek.

Onun öncesinde Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ TRT Haber ekranlarında ayrıntıları anlattı.

“Mahkeme takdir indirimine gerekçe yazmak zorunda olacak”

Yeni düzenleme ile “iyi hal indirimi” kalkmayacak ama karara gerekçe yazma zorunluluğu getirilecek.

Akdağ, “İlgili mahkeme bir takdir indirimi yapmışsa, mutlaka gerekçesiyle yazmalı. bunun önüne geçecek şekilde ceza kanununa bir madde koyacağız.” dedi.

“Hakim uzman görüşü alarak karar verecek”

Kimyasal hadım da yasada olacak. Ama olaya göre; hakim, uzman görüşü aldıktan sonra karar verecek.

Yargılamayı yapan mahkemenin uzman görüşü alarak bu kararı alabileceğini söyleyen Recep Akdağ şunları söyledi:

“Belli bir süre uygulayacak. Kişiyi takip edecek. Psikolojik bir rehabilitasyonla beraber, hakim heyeti isterse uygulayabilecek. Uzman görüşü lazım.”

“Cezalar ağırlaştırılıyor, kademeli artırma geliyor”

Düzenlemeyle, yaşa göre kademeli cezalar verilecek. 12 yaş altındaki çocuğa cinsel istismarda bulunana müebbet hapis cezası öngörülecek. Akdağ, en ağır cezaların verileceğini açıkladı.

CHP ve MHP ile büyük ölçüde mutabık olduklarını söyleyen Akdağ, taslağı Meclise sunmadan önce bir kez daha muhalefetle görüşeceklerini açıkladı ve ekledi:

“Bunu meclise götürürken de bir kez daha görüşeceğiz. Meclisten bunu el birilğiyle çıkarabiliriz.”

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir