Türkiye

Cinsel istismar düzenlemesi önümüzdeki hafta TBMM’de

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çocuk istismarı ile ilgili düzenlemenin taslağının tamamladığını, haftaya Türkiye Büyük Millet Meclisine geleceğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Muhtemelen önümüzdeki hafta TBMM’ye sevk olacaktır”

Bakan Gül, çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili düzenlemelerinin önümüzdeki hafta mecliste olacağını söyledi.

“Taslağı nihayete erdirdik. Sanıyorum önümüzdeki hafta Meclis’e sevk edilebilecek halde. Muhtemelen önümüzdeki hafta TBMM’ye tasarımız sevk olacaktır. Çocuklara yönelik cinsel istismara ilişkin cezaların gözden geçirilmesi, artırılması ve diğer tedbirlerle ilgili tasarımızı Meclis’e sevk etmiş oluruz.”

Gül, cinsel istismar zanlılarına yönelik kimyasal yöntemlerle ilgili hekim görüşlerinin alınacağını vurguladı.

“Farklı ülkelerde farklı uygulamalar var. Bazı ülkelerde zorunlu, bazı ülkelerde sanığın istemesine bağlı. Bu konuda, her suçta şahsileşerek karar verilmesi lazım, cezanın bireyselleşmesi lazım. Bir sanıkta fayda getirir ama diğer sanıkta daha başka fiillere belki sebebiyet verebilir. Daha fazla çocuk ya da mağduru tehlike altına alabilir. Bu nedenle hekimlerin görüşü alınarak mahkeme, kimyasal kastrasyon uygulamasına gidebilecek.”

Yeni düzenlemeyle dozun hangi aralıklarla uygulanacağına hekim karar verecek. Belirli periyotlarla da etkili olup olmadığı kontrol edilecek.

Zanlıların serbest bırakılıp bırakılmayacağı konusunda da son söz yine mahkemenin olacak.

Bakanlık olarak cezaların caydırıcılığına önem verdiklerini belirten Gül, “Yine mağdurla temas edebilecek ortamlarda bulunamayacak birtakım düzenlemeleri de getirdik. Nihai halini verdikten sonra haftaya muhtemelen kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

“Hukukun önünden kimse kaçamayacak”

Gül, Kosova’dan getirilen FETÖ sanıklarıyla ilgili soru üzerine, FETÖ üyesi olup mahkemelerin önüne çıkmayan belli sayıda firari olduğunu söyledi.

Terör örgütünün üst düzey yöneticileri ve lider kadrosunun özellikle 17-25 Aralık sonrasında yurt dışına firar ettiklerini hatırlatan Bakan Gül, bu zanlıların Türkiye’ye yönelik planlarını hayata geçirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Örgütün belirli bir kadrosunun halen yurt dışında olduğunu vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

“Bunlara yönelik mahkemelerde arama, yakalama, tutuklama kararları hep oluyor. Kosova’daki 6 kişi de yine mahkemelerce tutuklama kararı, iade talebi olan isimler. Onun gibi firari olanlar var. Elbette ya bir yerde yakalandığında ya kırmızı bültenle ya da farklı birtakım uluslararası sözleşmeler çerçevesinde iadeleri mümkün. Bu konuda her türlü çabayı gösterme adına önemli bir süreç, önemli bir sonuç. Nerede olurlarsa olsunlar hukukun önünden kimse kaçamayacak. Yargılamayı mahkeme yapacak ve bir karar verecek.”

Gül, Kosova’da bu konunun ortaya çıkmasının ardından İçişleri Bakanı ve İstihbarat Başkanı’nın görevden alındığının hatırlatılması üzerine, “Kendi içlerindeki gelişmeyi çok bilmiyorum ama hukukun bir gereği. Uluslararası sözleşmeler çerçevesinde bir mahkeme bu kararı almışsa diğer taraf olanların bu sözleşmeye uyması lazım, hukukun gereğini yerine getirmesi lazım olması. Dolayısıyla olması gereken olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Çiftlik Bank benzeri yapılanmalara yönelik soruşturmalar

Gül, Çiftlik Bank ve benzeri yapılanmalar konusundaki takibatın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından müfettişler marifetiyle yapıldığını söyledi.

Bakanlığın vatandaşlardan gelen talep ve şikayetleri de değerlendirdiğini dile getiren Gül, sonrasında elde edilen verilerin savcılığa teslim edildiğini aktardı. Yargıya intikal ettiğinde tutuklama veya gözaltı ne gerekiyorsa yapıldığına değinen Gül, Çiftlik Bank konusunun ise İstanbul Anadolu Başsavcılığı koordinasyonunda yürütüldüğünü bildirdi.

Türkiye’nin farklı yerlerinde mağdurlar olduğunu bu nedenle farklı uygulamalar çıkmaması için soruşturmanın tek merkezden yürütüldüğünü belirten Gül, “Diğer yerlerde de mağduriyetin önlenmesi ve suçluların cezalandırılması için yargı mensuplarımız titizlikle konuyu takip ediyorlar.” dedi.

Bakan Gül, bu konuyla ilgili yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olup olmadığının sorulması üzerine de “Bu konuda birçok düzenlemeler yapıldı ama ilgili bakanlıklarımız, Bakanlar Kurulu’nda da arkadaşlarımız bilgi verdiler. Bu hususta teknik, elektronik birtakım yapılan suç eylemleri var. Bunlarla ilgili talep olduğunda bunlar gündeme gelecektir.” ifadelerini kullandı.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir