Kültür-Sanat

Çinli tarihçiler Oş bölgesinin tarihi yerlerini ziyaret etti

Çin’in başkenti Pekin’den gelen tarihçiler, Kırgızistan’ın güneyinde yer alan Oş ve Özgön şehirlerinin gezilecek güzel yerlerini inceledi.

Çinli tarihçilerden oluşan grup Özgön Tarih Müzesi, Burana Kulesi ve Dünya Mirası alanı olarak bilinen Süleyman Dağ’ya ziyaret gerçekleştirdi ve Oş Devlet Üniversitesi’ndeki meslektaşları ve öğrenciler ile bir araya geldi.

Önceden Özgön ve Oş şehirleri hakkında sadece arşiv bilgilerden bilgi alabildiklerini ifade eden Çinli tarihçiler, bulunduğu yere gelip kendi gözleriyle görme fırsatıelde ettikleri için çok mutlu olduklarını söylediler. Tarihçiler, Çin’e ulaştıktan sonra hemen bu şehirleri araştırmaya başlayacaklarına söz verdiler.

Pekinden gelen tarihçiler ayrıca, Orta Çağ kentinde şimdiki Çüy bölgesinde bulunan ve Karahanlıların üç başkentinden biri olan Orta Çağ kenti Balasagın ve Sayab’ı ziyaret ettiler.

Kırgız Vakfı “Muras” tarafından davet edilen Çin heyeti Kırgızistan’da 2-8 Eylül tarihlerinde düzenlenen Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’nı da ziyaret etmişlerdi.

BİŞKEK, ‘Kabar’, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir