Sağlık & Yaşam

Çin’in bisiklet mezarlıkları

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Altyapı sorunu

Çin’in büyük kentlerinde bisiklet kiralama uygulamasında son iki yılda büyük bir patlama yaşandı. Düzinelerce şirket, caddeleri bisikletlerle doldurdu. Fakat bu coşkuya şehirler hazırlıksız yakalandı.

China Leihfahrräder (Reuters)

Renkli bisiklet mezarlığına dönen Xiamen’de olduğu gibi birçok kentin altyapısı bu kadar fazla sayıda bisiklete uygun değildi.

China Leihfahrräder (Getty Images/AFP/G. Khanna)

Bisiklet dağları

Kullanıcılar kiralık bisikletlerini kent boyunca park ediyor veya sokak köşelerinde bırakabiliyor. Bu zaten kalabalık olan Pekin ya da Şanghay gibi mega kentlerin sokaklarında bisiklet yığınlarına ve metal bloklarına yol açıyor. Polis terk edilmiş bisikletlere el koyuyor.

China Leihfahrräder (Getty Images/AFP/G. Khanna)

Kırmızı, sarı, mavi

Şanghay’da çeşitli şirketlerin kiralık bisikletleri sıralanmış. Soyut bir resmi andırıyor. Başlangıçta “Bisikletler için Uber” olarak anılan kiralık bisiklet, şimdi mega kentlerde Çinlilerin gündelik hayatının bir parçası halini aldı. Resmi istatistiklere göre, Çin’de yaklaşık 10 milyon bisiklet yollarda.

China Leihfahrräder (Getty Images/AFP/J. Eisele)

Kiralamak çok kolay

Çin’de bisiklet kiralamak çok basit. Kullanıcılar telefonlarına bir uygulamayı indiriyor ve bisikletin kilidini açmak için sadece birkaç yuan ödüyor. Dilediklerinde tekrar uygulama yardımıyla bisikleti kilitliyorlar. Bazı kentler kiralık bisikletler için kendi park alanlarına sahip. Ancak çoğu zaman kullanıcılar bisikletleri herhangi bir yere bırakıyor.

China Leihfahrräder (Getty Images/AFP/J. Eisele)

Çok fazla iş

Bisikletleri kiralayanların çoğu start-up şirketleri. Ayrıca, herhangi bir yerde bırakılan bisikletleri toplamak için işçi çalıştırıyorlar. Ancak bu bisikletlerin geri gelmemesi, toplama işi kendilerine kaldığı için belediyeleri kızdırıyor.

China Leihfahrräder (Getty Images/AFP)

Araziye bırakılmış

Bisiklet kiralama özellikle kent sakinleri arasında oldukça popüler. Ancak arz talebi fazlasıyla aşıyor. Şanghay ve Pekin gibi kentler artık bisiklet üst limitlerine ulaştı ve bisikletlere dair bazı kurallar geç hayata geçti. Bu da resimdeki gibi bisiklet mezarlıklarının ortaya çıkmasına yol açtı.

China Bike Sharing (picture-alliance/Imaginechina/S. Chunchen)

Bisiklet balonu

Bazı kiralama şirketleri faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kaldı. Uzmanlar bu branşın büyüyeceği görüşünde. Ancak yavaş ve sürdürülebilir bir şekilde. Ne var ki, bisiklet dağlarından kurtulmak ilk etapta o kadar kolay görünmüyor.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir