Sağlık & Yaşam Women

Çin’de bir kadın ‘bekar olduğu için’ yumurtalarını dondurmayı reddeden hastaneye dava açtı

UHA HABER / Çin’de bir kadın, evli olmadığı gerekçesiyle yumurtalarını dondurmayı reddeden hastaneye dava açtı.

Serbest editör olarak çalışan 31 yaşındaki Teresa Şu, kariyerine devam edebilmek için geçen sene yumurtalarını dondurmaya karar verdi.

Pekin’deki Doğum ve Jinekoloji Hastanesi’ne giden Şu, hastane yetkililerinin ‘yumurtalarını dondurmak yerine çocuk sahibi olması tavsiyesinde bulunduklarını’ söyledi.

Yetkililer daha sonra da Şu’nun yumurta tedavisine devam etmeyeceklerini belirtti.

Reuters haber ajansına konuşan Şu, “Profesyonel bir hizmet almak için geldim, ama onun yerine bana işimi bir kenara bırakıp önce çocuk sahibi olmam gerektiğini söyleyen biriyle karşılaştım” dedi.

New York Times gazetesinin haberine göre hastanenin sözcüsü Chao Wei ise, kurumun, hükümetin belirlediği yardımla üreme teknolojileri kurallarına uyduğunu söyledi.

Olay, Pekin’de bir mahkemeye taşındı.

Şu’nun hastaneye açtığı davanın sonuçlanmasının aylar süreceği belirtiliyor.

Sosyal medyadan Şu’ya destek

Hastanenin tavrı Çin’de sosyal medyanın da en çok konuştuğu konular arasındaydı. Birçoğu Şu’ya destek çıktı.

Duruşma sonrası Şu, “Bir birey olarak değil, birçok bekar kadının beklentilerini temsilen mahkemedeymişim gibi hissettim” dedi.

Kadınların yaşları ilerledikçe yumurtalarının da kaliteleri düşüyor ve çocuk sahibi olmaları da giderek zorlaşıyor. Çin’de yumurta dondurmaya olan talep artarken birçokları da bu tedavi için ülke dışındaki klinikleri tercih ediyor.

Ünlü Çinli aktris Şu Jinglei de 2013 yılında, 39 yaşındayken ABD’ye gidip dokuz yumurtasını dondurduğunu açıklamıştı.

31 yaşındaki Teresa Şu da yumurtalarını ülke dışında dondurmayı düşündüğünü ama bunun çok maliyetli olduğunu söyledi.

Şu, tedavinin Tayland’da yaklaşık 14 bin dolar, ABD’de ise yaklaşık 28 bin dolar olduğunu ifade etti.

‘Annelik kadınların tek değeri değil’

Çin’de yaygın kullanılan sosyal medya platformu Weibo’da birçokları Şu’ya ‘Çin’in ilk bekâr yumurta dondurma davası’ etiketiyle destek çıktı.

Bir kişi, “Doğurganlık, kadınların tek değeri olamaz. Anne olmanın yanı sıra her şeyden önce bağımsız bir bireysiniz” dedi.

Bir başkası da “Çin yasaları değişirse, sperm bankaları bekâr kadınlara açık olmalı! Nüfus sorunu belki biraz da olsa çözülür. Hala evlenmek istemeyen ve çocuk sahibi olmak istemeyen bir sürü kişi var” diye yazdı.

Çin’de 1970lerde yürürlüğe giren yasalar, kadınların bedenleri üzerinde devletin hakimiyet kurmasının da önünü açtı. Çin, ‘tek çocuk yapma zorunluluğu politikasını’ 2015’te değiştirip iki çocuk yapılmasına izin vermeye başladı. Ama hala doğurganlık tedavilerinde bazı kısıtlamalar var. Çin’de evli olmayan kadınların yumurtalarını da dondurmasına izin verilmiyor.

Bazı Weibo kullanıcıları ise Şu’nun neden hastaneye dava açtığını sorguladı.

Bir kişi, “Hastanenin işleyişi ve yaptığında bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Taraflar hastane yerine Devlet Aile Planlama Kurumu’na dava açmalı” dedi.

[UHA Haber Ajansı, 28 Aralık 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir