Dünya

Çin Sincan’daki Uygur eğitim kamplarını savundu

UHA HABER / Çin Dışişleri, Sincan bölgesinde 1 milyonu aşkın Müslüman Uygur’un tutulduğu eğitim kamplarının “boyutunda zamanla küçülmeye gidileceğini” söyledi. Le, bu alanların “toplama kampı” değil “kampüs” olduğunu belirtti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın Reuters‘e dayandırdığı haberine göre,Çin hükümeti, ülkenin Sincan bölgesindeki Müslüman Uygur azınlığın tutulduğu eğitim kamplarını savundu.

Cuma günü Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne hitap eden Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yuçeng, bölgedeki aşırıcı ideoloji zamanla ortadan kayboldukça sözkonusu “kampüslerin” kademeli olarak kapatılacağını belirtti.

“Terörle mücadelede gelişme kaydedildikçe eğitim programında da derece derece küçülmeye gidilecek ve program nihayetinde sonlandırılacak” diye konuşan Le, “Bu merkezler sonsuza dek orada olmayacaklar. Bunların amacı Sincan’daki aşırılık yanlısı ideolojiden kurtulmaktır” dedi.

Le, Sincan’daki yönetimin “şiddet içeren terör suçlarına” engel olmak amacıyla “radikalleşmeye karşı önlemler” aldığını söyledi.

Bakan Yardımcısı, 27 aydır herhangi bir terör saldırısı gerçekleşmediğini anımsattı. Sözkonusu alanların “toplama kampı” değil “kampüs” olduğunu ifade eden Le, “Bizim kararlı adımlarımız olmasa Sincan bölgesindeki şiddet içeren terör saldırılarının sayısı artar ve Çin’in diğer bölgelerine ve dünyanın geri kalanına yayılırdı” ifadelerini kullandı.

Bir buçuk milyon Müslüman yaşıyor olabilir

Çin’in Sincan’daki azınlıkların durumuna ilişkin saydam olmaması konusunda memnuniyetsizliğini ifade eden Norveç, BM gözlemcilerinin “gözaltı bölgelerine” erişimine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Pakistan’dan ise “Çin’in Müslüman vatandaşlara hizmet sunma çabasına” övgü geldi.

Çin’in doğusundaki Sincan bölgesinde milyonlarca Müslüman yaşıyor. Çin’in azınlık politikaları hakkında araştırmalar yürüten Adrian Zenz, Sincan’daki merkezlerde tutulan Müslüman sayısının 1 buçuk milyonu bulmuş olabileceğini belirtiyor.

Çin, ülkenin batısında yaşayan Müslüman azınlığa yaptığı muamele nedeniyle uluslararası toplumun sert tepkisiyle karşılaşmıştı. BM’ye göre kamplarda bir milyonu aşkın Uygur ve başka etnik kökenlere sahip Müslüman bulunuyor.

Pekin, uzun süre boyunca Sincan’daki “Müslüman azınlık için oluşturulan eğitim kamplarının” varlığını inkar etmiş ancak bu merkezler Ekim 2018’de hazırlanan bir düzenleme ile yasalaşmıştı.

[UHA Haber Ajansı , 20 Kasım 2019]

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir