Bilim-Technology

Çin, en büyük uzay istasyonunu BM ülkelerine açıyor

Çin, bugüne kadar kullanılan en büyük uzay istasyonu olması için inşa ettiği Tinagong-2 isimli uzay istasyonunu, Birleşmiş Milletler’e (BM) üye tüm ülkelere açmaya karar verdi.

Çin’in 2019’da yapımına başlanılan ve 2022’de bitmesi planlanan Tinagong-2 isimli uzay istasyonu CCS, Birleşmiş Milletler’e (BM) üye ülkelere kapılarını açmaya karar verdi.

“BM’ye üye tüm ülkelere kapımız açık”

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua’da yer alan habere göre, Çin’in BM Büyükelçisi Shi Zhongjun, 1967 yılında imzalanan Dış Uzay Anlaşması’na atıfta bulunarak, uzayın insanlık için ortak bir bölge olduğunu vurguladı. Zhongjun, ”Çin Uzay İstasyonu yalnızca Çin’e ait değil, aynı zamanda tüm dünyaya ait. Gelişim düzeylerine bakılmaksızın tüm ülkeler bu iş birliğine katılabilir” dedi.

Çin, Tiangong-1 (Gök Saray-1) uzay istasyonunun kontrolünü 2016 yılında kaybetmiş, istasyon atmosfere girişinde yanarak imha olmuştu.

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir