Dünya

Çin, Doğu Türkistan’daki güvenlik harcamalarını 3 katına çıkardı


Çin’in Doğu Türkistan’daki güvenlikle ilgili harcamaları 2017 yılında bir önceki yıla oranla 3 katına çıktı.

Ege'nin HamsisiBağımsız kaynaklar Pekin yönetiminin “yeniden eğitim” ya da “mesleki eğitim adı altında bir milyonun üzerinde Uygur Türkü’nü toplama kamplarında gözaltında tuttuğunu belirtiyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Jamestown Vakfı’nın yayımladığı rapora göre Çin, 2017 yılında Doğu Türkistan’daki toplama kampı ve diğer gözaltı merkezlerine 20 milyar Yüen (2,90 milyar dolar) para harcadı. Bu bir önceki yıla oranla yüzde 213 artış anlamına geliyor.

Almanya merkezli Avrupa Kültür ve İlahiyat Üniversitesinden Antropolog Adrian Zenz’in kaleme aldığı raporda, “Sincan’da artan bütçe rakamları mesleki eğitime yapılan harcamaları yansıtmıyor. Keza ceza davalarındaki artışı da göstermiyor. Bu daha ziyade yüz binlerce Uygur’u hapsetmek için tasarlanan yüksek güvenlikli kampların inşaatlarına harcanan parayı ortaya koyuyor.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca Zenz, cezai şüpheliler hakkındaki kovuşturma harcamalarının önemli ölçüde sabit kaldığını ve sadece küçük suçlar dahil sözde suçlara yönelik birkaç yargılama yapıldığını, buna karşın 2016 – 2017 döneminde cezaevlerine harcanan masrafın da en az iki katına çıktığını kaydetti.

ReutersBirleşmiş Milletler’in Cenevre’deki ofisinin önünde toplanan bir grup Doğu Türkistanlı ve Tibetli aktivist, Çin’i protesto etti Reuters

Yine Avustralya Stratejik Siyaset Enstitüsünün (API) araştırmasına göre, Doğu Türkistan’daki siyasi eğitim amacıyla kullanıldığı düşünülen 28 toplama kampının toplam alanı 2017’den bu yana 2 milyon metrekareden fazla genişledi.

Raporda Müslüman nüfusun “yeniden eğitim” adı altında, yargı kararı olmaksızın alıkonulduğu belirtilen gözaltı merkezilerine son 3 ayda 700 bin metrekare inşaat alanı eklendiği belirtildi ve buna ilişkin uydu görüntülerine yer verildi.

ReutersDoğu Türkistan’ın Kaşgar kentinde bir Uygur Türkünün kimlik kartını inceleyen Çinli polis Reuters

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bir süre önce yayımladığı raporda, son iki yılda Doğu Türkistan’da çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbiri” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi açıdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın “siyasi eğitim merkezleri” denilen gözaltı merkezlerine gönderildiğini bildirmişti.

Eğitim kamplarının varlığı konusunda dış dünyadan gelen sert eleştirilere yanıt veren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüleri, farklı dönemlerde defalarca bu kampların varlığını kesin bir dille yalanlayan açıklamalarda bulunmuştu.

Pekin yönetimi söz konusu kampların “mesleki eğitim” için kullanıldığını savunuyor.

ReutersDoğu Türkistan’ın Kaşgar kentinde köşe başında nöbet tutan Çinli polisler Reuters

Bağımsız kaynaklar, ağırlıklı olarak Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’daki kamplarda tutulan kişi sayısının şu ana kadar 3 milyonu bulduğunu belirtiyor.

Tanık ifadeleri, uluslararası araştırmalar ve hükümet belgelerinden yola çıkan araştırmacılar, Çin genelinde siyasi eğitim amacıyla kullanılan toplama kamplarının sayısının 181 ila bin 200 arasında olabileceği tahmininde bulunuyor.

KAYNAK : TÜHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir