Dünya

Çin Asimilasyonu Hızlandırıyor!

UHA HABER / ​​​​​​​Çin, önümüzdeki beş yıl içinde İslam’ı sosyalizmle uyumlu hale getirip, “Çinlileştirmeyi” amaçlayan yeni bir yasayı kabul etti.

Mustafa Kemal ATATÜRKÇin, resmi ideolojisini ülkedeki Müslüman azınlık nüfusa aşılayıp onları kontrol altında tutmak ve asimile etmek amacıyla attığı adımlara bir yenisini daha ekleyerek, önümüzdeki beş yıl içinde İslam’ı sosyalizmle uyumlu hale getirip, “Çinlileştirmeyi” amaçlayan yeni bir yasayı kabul etti.

Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinde yer alan habere göre Çin Devlet Başkanı Şi Cinping hükümetinden yetkililer, sekiz İslami dernekten temsilci ile yaptıkları toplantıda, İslam’ı “Çinlileştirmeyi” amaçlayan 5 yıllık bir planı kabul etti.

Haberde, toplantıya katılanların “İslam’ı sosyalizmle uyumlu hale getirmek ve dini Çinlileştirmek için tedbirler almaya karar verdiler” ifadelerine yer verildi.

Gazete, yasayı kabul eden derneklerin isimleri hakkında herhangi bir detay vermedi.

Çin’in birçok bölgesinde İslam’ın yükümlülüklerinin Müslümanlar tarafından yerine getirilmesi yasaklanmış durumda. Namaz kılan, oruç tutan, sakal bırakan erkekler veya başörtüsü takan kadınlar tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kalırken, Çin Hükümeti tarafından Ekim 2018’de Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde helalin yaygınlaşmasına karşı kampanyalar dahi başlatıldı.

Associated Press haber ajansının aktardığına göre, İslam’ın hilal ve kubbe simgeleri camilerden çıkarılırken, dini okullar ve Arapça dersleri yasaklandı. Çocukları İslami faaliyetlere katılmaktan men eden Çin, Doğu Türkistan bölgesinde Fatma, Hatice gibi Müslüman isimlerinin kullanılmasını da yasakladı.

Bileşmiş Milletler’e (BM) göre, bir milyondan fazla Müslüman Uygur Türkü,  dinlerini inkâr etmek ve iktidardaki ateist Çin Komünist Partisi’ne bağlılık sözü vermek zorunda oldukları “yeniden eğitim” adı altındaki toplama kamplarında tutuluyor

Kaynak: STAR

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir