Politika

CHP’de Aday Listesi Depremi

 SETA Ankara Siyaset Araştırmaları biriminde araştırma asistanı Hazal DURAN, CHP’de milletvekili aday listelerinin açıklanmasının ardından başlayan tartışmalar devam ettiğini söyledi.

Hazal DuranHazal DURAN, kaleme aldığı ‘CHP’de Aday Listesi Depremi’ başlıklı yazısında, CHP’nin mevcut 131 milletvekilinden 60’ının yer almadığı listenin parti içinde birkaç boyutta sert tartışmalara neden olduğunu ifade etti.

Sağ siyaset geleneğinden gelen isimlerin aday gösterilmesine rağmen CHP içinde aktif siyaset yürüten bazı isimlerin liste dışında bırakılmasının partideki farklı gruplar arasındaki ayrışmaları daha da derinleştirdiğini hatırlatan Hazal DURAN, “Nihai hali YSK’ya teslim edilmeden önce basına sızan listelere sosyal medyada da ciddi tepkiler gösterildi. Bu tepkiler sonucunda listede bazı revizeler yapılsa da tartışmalar sona ermedi” dedi.

Hazal DURAN, CHP’deki liste tartışmalarının ilk boyutunun partide etkili olan sol görüşlü bazı isimlerin aday gösterilmemesi sebebiyle “sol kanadıntasfiye edilmesi“ne yönelik iddiaların oluşturduğunu, bu iddianın tamamıyla gerçeği yansıttığını söylemenin doğru  olmadığını ve her ne kadar İlhanCihanerZeynep AltıokMusa Çam ve Hilmi Yarayıcı gibi isimler liste dışına dışında tutulsa da CHP listesi incelendiğinde sol görüşlü siyasilerin partideki ağırlığının devam ettiğinin  görüldüğünü açıkladı.

Tasfiye ve memnuniyetsizlik 

Bu bağlamda parti listesinin Kemalist/ulusalcı ve sol bloktan gelen isimlerden oluştuğunu, buna ek olarak sağ siyasetten bazı isimlerin de partiye “transfer” edildiğinin söylenebileceğinin altını çizen Hazal DURAN, tartışmaların ikinci ve daha büyük bir boyutunun ise CHP’de Muharrem İnce‘yeyakın ekibin tasfiyesine yönelik iddiaların oluşturduğunu söyledi.

Hazal DURAN, bu iddiaların temelinde Genel Başkan Kılıçdaroğlu‘nun parti içi iktidar mücadelesinde en büyük rakibi olan İnce’ye yakın ekibi tasfiye etmeye çalıştığı iddiasının bulunduğunu hatırlatarak, Muharrem İnce’nin ekibinde yer alan 15’e yakın vekilden sadece 3’ünün (YaşarTüzünTanju Özcan ve Mehmet Göker) aday gösterilmesinin bu iddiaları desteklediğini kaydetti.

“Kılıçdaroğlu’nun yalnızca İnce’nin ekibini değil parti içinde kendisine zaman zaman muhalefet eden diğer isimleri de tasfiye etmesi seçim sonrasında parti içindeki olası bir çatlağı önleme çabası olarak görülüyor” diyen Hazal DURAN, “Zira CHP’de hemen her seçim sonrasında yaşanan genel başkan değişimi tartışmalarının fitilini ateşleyen isimlerin liste dışında bırakılmış olması bu iddiaların gerçeği yansıttığını ortaya koyuyor. Örneğin Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun karşısında genel başkan adayı olmak için delegelerden imza toplamaya çalışan Mustafa Balbay da tekrar aday gösterilmedi” dedi.

Hazal DURAN, tartışmaların üçüncü ve en etkili boyutunun ise CHP milletvekilleri Eren Erdem ve Barış Yarkadaş‘ın liste dışında kalmasının ardından yaşanan tartışmaların bir krize dönüşmesinin oluşturduğunu ve halihazırda FETÖ’ye yardım ettiği iddiası ile hakkında bir soruşturma açılmış olan Erdem’in aday listelerine girememesinin ardından partisi ile ilgili yaptığı açıklamaların tartışmaların yönünü tamamen değiştirdiğini kaydetti.

Erdem partisini kendisini satmakla suçlarken aday listesi krizini CHP’nin iç gündeminin dışına çıkardığının ifade eden Hazal DURAN, MİT TIR’ları ile ilgili tutanakları FETÖ’nün kendisine servis ettiği iddiaları ile ilgili olarak Genel Başkan Yardımcısı BülentTezcan‘ı suçlaması ve tutanakların ondan geldiğini iddia etmesi üzerine tartışmalara FETÖ boyutunun da eklendiğini açıkladı.

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları biriminde araştırma asistanı Hazal DURAN, CHP’deki aday listelerinin parti içinde yarattığı memnuniyetsizliğin ilk somut çıktısının parti teşkilatları ve milletvekili adaylıklarında yaşanan istifaların olduğunu belirtti.

Beş milletvekili adayı adaylıktan çekildiğini açıklarken il ve ilçe teşkilatı düzeyinde çok sayıda istifa olduğunu söyleyen Hazal DURAN, yine pek çok teşkilat yöneticisi sosyal medya hesapları aracılığı ile CHP listelerinin partinin temel ilkeleri gözetilmeden hazırlandığını ifade ettiğini açıkladı.

Hazal DURAN, “Bütün bu gelişmelere bakıldığında CHP’deki milletvekili aday listelerinin parti tabanında ciddi tepkilere neden olduğu görülüyor. Bu tepkilerin ne boyutta kalacağı ve seçimler sonrasında parti içinde yeni taleplere yol açıp açmayacağı belirsizliğini koruyor. Bu hususların CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki başarılı ya da başarısız olmasına göre değişeceği söylenebilir. Dolayısıyla 24 Haziran seçim sonuçlarının CHP’nin yalnızca parlamentodaki oy oranı üzerinde belirleyici olmayacağı, parti yönetimi ile ilgili de yeni bir arayışı gündeme getirebileceği akılda bulundurulmalıdır” diye kaydetti.

 HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, TÜHA HABER

Hazal Duran

Araştırmacı, Siyaset Araştırmaları, Ankara
Hazal Duran, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ile Türk Dili ve Edebiyatı (çift anadal) bölümlerinden 2012 yılında mezun oldu. İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Programı’nda yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Doktora eğitimine Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde devam etmektedir. Duran’ın çalışma alanları arasında Kürt meselesi, azınlıklar ve insan hakları bulunmaktadır. SETA Ankara Siyaset Araştırmaları biriminde araştırma asistanı olarak görev yapmaktadır.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir