Gündem Politika

CHP-İYİ Parti İş Birliği

SETA Toplum ve Medya Araştırmacısı Dr. Ali Aslan, “Her ne kadar Türkiye sistem tartışmasını geride bırakmış olsa da muhalefetin henüz ülke gerçekliğine tam anlamıyla adapte olduğunu söylemek zor” dedi.

İlgili resim
Dr. Ali Aslan, Muhalefet partileri arasında yerel seçimlere yönelik ittifak çalışmalarının resmen başladığını hatırlatarak, Resmi olarak yerel seçimlerde ittifak yapılmasının söz konusu olmadığı için belki de partiler arasındaki yakınlaşmayı “iş birliği” ifadesiyle tanımlamanın daha doğru olacağının altını çizdi
.
“Partiler bunu “taban ittifakı” şeklinde tanımlıyor” diyen Dr. Ali Aslan, “Bu, partilerin tabanlarını iş birliği yaptıkları partinin adayına yönlendireceği anlamına geliyor. Bunun yanında partilerin ortak ya da çatı aday çıkarma durumu da olabilir. Keza Ankara’da Mansur Yavaş konusunda taban ittifakının yanı sıra “çatı adayı” formülü de düşünülmekte” dedi.
Dr. Ali Aslan, buna göre Yavaş’ın herhangi bir partinin adayı olmadan, partiler arasında “büyük bir uzlaşı”yla Ankara’da seçimlere girmesinin öngörüldüğünü hatırlatarak, Yavaş’ın adaylığı konusunda henüz bir netlğin olmadığının altını çizdi.
24 Haziran seçimlerinde Abdullah Gül’ün yaşadığına benzer bir akıbeti yaşaması işten bile değil” diye anlatan Dr. Ali Aslan, Özellikle CHP içinden sağa açılım olarak görülen bu hamlenin ideolojik gerekçelerle (ve de elbette maddi gerekçelerle) tepki çektiğini açıkladı.
Dr. Ali Aslan, bu tartışmalar arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in hafta içinde ilk adımı atarak baş başa görüştüklerini ve görüşmenin amacının yerelde iş birliği yapılıp yapılmayacağı konusunda nabız yoklamak şeklinde açıklandığın dikkat çekti.
Olumlu geçtiği söylenen görüşmenin ardından önümüzdeki hafta iş birliğinin detaylarının ele alınacağı ikinci bir görüşmenin yapılacağının ifade edildiğini söyleyen Dr. Ali Aslan, bunun yanı sıra CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu hafta içinde HDP’nin ağır toplarından Ahmet Türk ile de bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.
Dr. Ali Aslan, HDP’ye yakın analistlerin Kılıçdaroğlu’nun Türk yerine HDP’nin eş başkanlarıyla görüşmemesini eleştirerek, bunun HDP’yi hafife almak hatta aşağılamak olduğu şeklinde yorumlar yaptıklarını ve bunun üzerine HDP’den bu durumun kendileri açısından sorun teşkil etmediği yönünde bir açıklama geldiğini aktardı.
CHP – İYİ Parti – HDP (buraya Saadet Partisi de eklenebilir) bloğunun bu sefer oluşturulması konusunda partilerin çok daha cüretkâr davranmasının söz konusu olabileceğine vurgu yapan Dr. Ali Aslan, “Cüretkârlık ya da fedakârlık marjının özellikle son dönemde iyice pasifize olan HDP için oldukça geniş olduğunu söylemek gerekir” ifadesini kullandı.
Dr. Ali Aslan, ile ilgili görsel sonucu
Dr. Ali Aslan, İYİ Parti’nin HDP ile yerelde de iş birliğine yanaşmayacağına yönelik açıklamalarına devam ettiği belirterek,  bunun CHP ile görüşmenin hemen öncesinde gelmesinin manidar olduğuna dikkat çekti.
“İYİ Parti’li yetkililerin öte yandan AK Parti ile HDP arasında yerel seçimlerde yakınlaşma olacağı tezviratı yaptığına da dikkat çekmekte fayda var” şeklinde konuşan Dr. Ali Aslan, Kılıçdaroğlu’nun Saadet Partisi’yle de yerel seçimlerde iş birliği için önümüzdeki hafta içinde ya da ilerleyen süreçte bir görüşme yapmasının beklendiğin altını çizdi.
Dr. Ali Aslan, Saadet Partisi kanadından gelen açıklamalara bakılırsa 24 Haziran’daki tutumunun devam ettiğini söylenebileceğini ve yapılan açıklamalarda ilkelerden dem vurularak partinin iş birliğine hazır nazır olduğu mesajlarının verildiği söyledi.
“Muhalefet partilerinin yerel seçimlere yönelik olarak kendi şahsi hesapları ve endişeleri olduğunu belirtmeye gerek yok” diye anlatan Dr. Ali Aslan, “İYİ Parti’nin bir yandan 24 Haziran’daki başarısızlığın ve akabinde parti içinde yaşanan genel başkanlık karmaşası ve toplu istifaların da üstünü örtecek şekilde kendini ispat etme peşinde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Dr. Ali Aslan, kendisini merkez sağda konumlama çabası gösteren İYİ Parti’nin henüz bu noktaya ulaşamadığını, iktidar alternatifi olmaktan uzak marjinal bir parti görünümünde olduğunu düşündüğünü söyledi.
“Patlak veren her siyasi tartışmada ulusalcı ve dışlayıcı bir söylemi devreye sokan bir partinin nasıl olup da merkeze yerleşeceği gerçekten büyük bir soru işareti” diyen Dr. Ali Aslan, “Diğer yandan İYİ Parti 24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce’nin gölgesinde kalmış olmanın(-İnce kampanya sürecinde başkan seçilirse Akşener’i yardımcısı yapabileceği yönünde bir açıklama yapmıştı-) sıkıntısını da üzerinden atabilmiş değil. Tam da bu sebeple bu sefer çok daha dikkatli davranarak CHP’nin kuyruğu olarak görülmemeye büyük özen göstermeye çalışmaktadır. Bu yönde CHP’ye yönelik uyarılarda bulunmakta ve eğer bir iş birliği olacaksa bunun tamamıyla iki eşit aktör arasında olacak şekilde gerçekleşmesi gerektiğinin altını özellikle çizmektedir” ifadesini kullandı.
Dr. Ali Aslan, “CHP ise 24 Haziran seçimleri sonrasında parti içinde yaşanan genel başkanlık tartışmalarının üstünü tamamıyla kapama amacı taşıyor. Her ne kadar Muharrem İnce’nin yaktığı muhalefet ateşi alevlenmeden söndürülmüş olsa da kısa bir süre sonra yeni bir seçim hezimeti yaşanması durumunda bu sefer bu ateş çok daha güçlü bir şekilde parlayarak Kılıçdaroğlu ve ekibini alaşağı edecek bir noktaya ulaşabilir” dedi.
CHP’nin özellikle Ankara ve İstanbul için bastırması ve liderliğin koltuğu sağlama almaya çalışmasının ve bu endişenin göz önüne alındığında oldukça anlaşılabilir bir durum olduğuna dikkat çeken Dr. Ali Aslan, buraya yerel seçimlerin genel seçimlerden ayrı olarak bir rant paylaşımı boyutu olduğu faktörünün de eklendiğinde resimin daha bir netlik kazandığını ve Parti yönetimlerinin koltuğu koruyabilmek için tabanı maddi olarak da besleyecek kazanımlar elde etmeleri ya da ellerindekileri korumaları gerektiğini söyledi.
Dr. Ali Aslan, “Elbette bu parti-düzlemi faktörlerin ötesinde “Millet İttifakı”nın yeniden canlandırılması, CHP ve İYİ Parti açısından ülkede yaşanan demokratik dönüşümün engellenmesi noktasında da büyük önem taşıyor” dedi.
CHP ve İYİ Parti’nin 16 Nisan halk oylaması ve 24 Haziran seçimleriyle somutluk kazanan kurumsal dönüşüm sürecini geri çevirmenin yollarını aradığına vurgu yapan Dr. Ali Aslan, 31 Mart yerel seçimlerin metropollerinin özellikle Ankara ve İstanbul’u alarak iktidara olan güveni sarsıp ülkeyi erken genel seçimlere götürmek için büyük bir fırsat olarak gördüğünü dikkat çekti.
Dr. Ali Aslan, “Olası bir genel seçimi de Cumhurbaşkanlığı sistemini yeniden oylatacakları bir seçime dönüştürebilecekleri düşüncesini taşımaktalar. Her ne kadar Türkiye sistem tartışmasını geride bırakmış olsa da muhalefetin henüz ülke gerçekliğine tam anlamıyla adapte olduğunu söylemek zor. Bu açıdan önümüzdeki yerel seçimlerin genel seçim havasında geçeceğini kestirmek pek de zor olmayacaktır” şeklinde kaydetti.
***

Ali Aslan

Araştırmacı, Toplum ve Medya Araştırmaları, İstanbul University of Delaware (ABD)’de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okudu, 2012 yılında aynı üniversiteden doktora derecesini aldı. SETA İstanbul’da Dış Politika Direktörlüğü’nde araştırmacı olarak çalışmaktadır. Çalışma alanları arasında uluslararası tarihsel sosyoloji, Türk dış politikası ve uluslararası siyaset yer almaktadır.

 

 

 

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir