Türkiye

CHP, ittifak ortaklarını aldatıyor mu?

Star Gazetesi yazarı Yalçın Akdoğan, ‘CHP, ittifak ortaklarını aldatıyor mu?’ başlıklı yazısında, Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi ile seçim ittifakı yaptığını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı adaylığında anlaşamadılar, her kafadan bir ses çıktı, ortak aday çıkaramadılar ve ittifak baştan yara aldı. Milletvekili seçimlerinde ise seçim dayanışması içine girdiler. Partilerin oyları bir havuzda toplanacak ve barajı geçemeyecek parti bile Meclise milletvekili sokabilecek” dedi. 

Star Gazetesi yazarı Yalçın Akdoğan

CHP’nin başını çektiği ittifakın Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday çıkaramamasında kişisel hesapların baskın çıktığını ifade eden Yalçın Akdoğan, Meral Akşener’in kendi adaylığını dayatan ısrarının ortak aday zeminini ortadan kaldırdığını, Muharrem İnce ise kendi tabanlarına uygun olmayacak bir kişinin aday gösterilmesi halinde bayrak açacağını söyleyince Kılıçdaroğlu’nun ısrarcı olamadığını belirtti..

“Akşener’in inadı, İnce’nin resti ortak aday meselesini imkânsız hale getirdi” diyen Yalçın Akdoğan, “Sonuçta Cumhurbaşkanlığı seçimi Erdoğan ile rakipleri arasında kıyasıya bir rekabet olmaktan çıktı, muhalefet için kimin ikinci tura kalacağına dair bir yarışa dönüştü” dedi.

Yalçın Akdoğan, Akşener ile İnce’nin aynı zemindeki oyları kendi tarafına çekmek için birbirleriyle mücadele ettiklerini, önceleri MHP ile İyi Parti arasında bir zemin mücadelesi  olduğunu, şimdi CHP ile İyi Parti arasında bir çekişme gözlendiğini, yani ittifakın iki ortağı olan CHP ve İyi Parti’nin birbiriyle kıyasıya bir rekabet halinde olduğunu kaydetti.

“CHP’nin ittifak ortaklarıyla bu çekişmesinin ötesinde daha vahim bir durum var. CHP sanki HDP ile seçim ortağıymış gibi gizli bir ilişki içinde görünümü veriyor” diyen Yalçın Akdoğan, CHP’nin Güneydoğu’da halk bazında bir karşılık bulamasa ve Kürtlerin ciddi bir desteğini alamasa da Türkiye genelinde HDP ile yakın bir işbirliği geliştirdiğini açıkladı.

Yalçın Akdoğan, Metropollerdeki beyaz Türkler ve laikçi kesimlerden HDP’ye yönelik pozitif anlamda farklı bir tavır ortaya çıktığını hatırlatarak,  bir de Alevi-Kürt seçmenin HDP ile CHP arasında ortak kesen bir alan oluşturduğunun altını çizdi.

Yalçın Akdoğan, “İşte tam da bu noktada CHP’nin HDP’nin barajı geçmesine yönelik bir yaklaşım sergilediğini, AK Parti’nin meclis çoğunluğuna ulaşmasını engellemek için HDP’ye kol kanat geren bir tavır içine girdiğini görüyoruz” dedi.

‘CHP’nin liste yapımında, kampanya planlamasında, seçim söylemlerinde ve teşkilat çalışmalarında bu stratejinin izlerinin görüldüğün söylendiği’ne dikkat çekenYalçın Akdoğan, ‘CHP’nin hesabının, Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’nin desteğini alıp, milletvekili seçiminde barajı aşabilecek şekilde HDP’yi desteklemek’ olduğunu ve daha ‘Doğrusu CHP’nin ittifak ortaklarına karşı böyle bir gizli ilişki geliştirmesi veya çaktırmadan arazide böyle bir işbirliğine gitmesinin, açık bir aldatma olduğu’nu kaydetti.

Yalçın Akdoğan, “İttifak’ın amacı partilerin birbirlerine oy vermeleri değil, partilerin aldıkları oyların ortak bir havuzda toplanarak her partiye katkıda bulunmasıdır. Eğer havuzdan bir sızma varsa, bir partinin oyu başka bir havuza akıyorsa orada ilişkiye gölge düşüren bir durum vardır” dedi.

“CHP-İyi Parti-SP ilişkisi, hem Cumhurbaşkanlığı yarışında İnce-Akşener rekabetinden dolayı, hem de milletvekili yarışında CHP-HDP flörtünden dolayı ciddi şekilde sarsılmış durumda” diyen Yalçın Akdoğan,  “CHP ile HDP’nin belli bölgelerde işbirliği yapması, bölge halkının CHP’ye sempatiyle yaklaşacağı anlamına kesinlikle gelmez. CHP’nin hesabı ikinci turda HDP oylarını almak, oysa böyle bir durumda bölgede HDP’ye oy veren Kürtlerin önemli bir kısmı CHP’ye değil Erdoğan’a oy verecektir” ifadesini kullandı.

Star Gazetesi yazarı Yalçın Akdoğan yazısının son bölümünde, “AK Parti ittifaklık ilişkilerini normal ve şeffaf bir şekle sokarak gizli ilişkileri ve yakışıksız halleri ortadan kaldırmaya çalıştı. Ama anlaşılan o ki, CHP yeni durumda bile eski ilişki tarzını devam ettirmekte ısrar ediyor. Ne yapalım bunu da ittifak ortakları düşünsün” diye kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir