Politika

CHP – HDP kol kola

UHA Haber / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, ‘CHP – HDP kol kola’ başlıklı yazısında, CHP içindeki sorunu bazen biz de yanlışlıkla sadece bir liderlik sorunu olarak düşünüyoruz. Halbuki bu tek başına liderle ilgili bir mesele değil. Geçen yıllar zarfında CHP öyle bir hal aldı ki, ne olduğunu tarif etmek mümkün değil. Ve içinden yeni bir lider çıkarsa bile daha iyi bir hale geleceğini de söyleyemeyiz” diyor.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, ile ilgili görsel sonucu

SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan B. Yalçın

“Son dönemde yaşananlara bir bakın. Partinin içinden türlü sesler yükseliyor. Hemen herkes Kılıçdaroğlu‘nu hedefe koyan açıklamalar yapıyor” diyen Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, Ancak bu eleştirilerin ana temasının adaylık sürecinde yapılan haksızlıklar olduğuna dikkat çekiyor.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuBu konuda bir de örnek veren Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, Gürsel Tekin’in İstanbul Büyükşehir adayı olmak istediğini, O olmayınca bari Şişli olsun dendiğini, O da olmayınca isyan bayrağının açıldığını söyledi.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Yani bu adaylıklardan herhangi birini alsa demek hiç sorun olmayacaktı. Muharrem İnce‘yi bilirsiniz. Onun tek derdi Cumhurbaşkanı olmak. Dünya yıkılsa umurunda değil. Halbuki kendisi de bir yere aday gösterilse onun da pek sesi çıkmazdı” dedi.

“Bu ve başka örneklere baktığınızda CHP içi muhalefetin de derdinin ilkesel olmadığı ortaya çıkıyor. Herkes kişisel hesaplarının peşinde” diyen Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Ama hiç kimsenin bu CHP siyaseten nereye gidiyor dediği yok. Halbuki CHP belediye seçimlerine HDP‘yle kol kola gidiyor. Sorsanız hepsi “Atatürk’ün partisiyiz” der. Ama şöyle bir düşünün. Atatürk gerçekten böylesi bir iş yapar mıydı? HDP eski milletvekilinin ettiği lafı hepiniz duydunuz. PKK‘yı bitiremeyeceksiniz diye tweet atıyor” ifadesini kullanıyor.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Yine biliyoruz ki, HDP’nin neredeyse tamamı açıkça PKK destekçiliği yapıyor. Ama CHPli muhaliflerin buna edecek tek bir lafı yok. Sadece gözüme çarpan bir iki eski tüfek var. Mesela Şahin Mengü dile getirmiş. Ama bunlar da öylesine eski tüfek ki, parti içinde hiçbir etkisi yok. Parti kimliğine ya da siyasetine nüfuz edebilecek kimseler değil. Partiden tamamen dışlanmış durumdalar. Şimdi sormak lazım kendini Atatürkçü olarak nitelendiren CHP seçmeni ne yapacak? Bu normal mi? Elinizi vicdanınıza koyup düşündüğünüzde bu tür bir zihniyetle aynı çizgide yürünebilir mi?” diye soruyor.

Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, bu ülkede birçok siyasi tartışmanın olabileceğini, Ama bunu çözmenin yolunun kutup ve blok siyasetine teslim olmak değil. CHP içinde barındırdığı farklı çizgilerin kendisine mecbur olduğunu düşündüğü için bu kadar hesapsız kitapsız hareket eden bir parti haline geldiğini, Sadece lideri değil liderlik çabası içinde olan parti elitlerinin dahi CHP siyasetinden uzaklaşmış durumdaolduğuna vurgu yapıyor.

Parti tabanının Erdoğan karşıtlığına teslim olduğu müddetçe de içeriden yeni seslerin yükselemeyeceğini hatırlatan  Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, CHP içindeki vatanseverlerin önce kendi partilerini kurtarmak zorunda olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Erdoğan karşıtlığına teslim olmak ne sizi kurtarır ne ülkeyi. Bu zamana kadar denendi. Olmadı. Parti tabanı artık uyanmak zorunda. Kararınızı verin. Erdoğan düşmanlığı her şeyi meşrulaştırır mı? HDP’yle yürümek normal mi?” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir