Politika

HDP – CHP İttifakına Kürtler ne diyecek?

UHA Haber / Türkiye’de 2019 Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimler yaklaşırken Türkiye’nin anamuhalefet partisi CHP ile HDP arasında ittifak olması gündemde.

Mustafa Kemal ATATÜRKYerel seçimler yaklaşırken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) arasındaki yakınlaşma dikkat çekiyor.
İki parti arasında hem Kürt illerinde hem de Türkiye’nin batı kentlerinde uzlaşabileceği üst perdeden seslendirilmeye başladı. Olası CHP-HDP ittifakının “tabanda” olacağı belirtiliyor ancak Kürt seçmenin CHP adaylarının desteklenmesi fikrine nasıl yaklaşacağı henüz net değil. Türkiye ve bölgedeki siyasi atmosferi yakından takip eden yazar, siyasetçi ve uzman kişiler, CHP-HDP arasında gerçekleşmesi öngörülen ittifakı K24’e değerlendirdi.
Kürt araştırmacı-yazar Faik Bulut, ile ilgili görsel sonucu
BULUT: NASIL BİR İTTİFAK OLACAK?
Kürt araştırmacı-yazar Faik Bulut, gündemde olan ittifakı ile ilgili henüz kesinleşmiş bir durumun olmadığını ifade ederek, “Eğer iki parti arasında bir ittifak gerçekleşirse buradaki amaç nedir, demokrasinin gelmesi yönünde bir ittifak mı, yoksa sadece belediye almak için mi ittifak yapılıyor? Bunlar önemli” dedi.
HDP’nin Kürdistani partilerle ittifak çağrıları konusunda ise Bulut, “HDP’nin bölge partileriyle ittifak yapmasının, bölge için daha sağlıklı olabileceğini düşünüyorum. Öteden beri bölgedeki oluşumlar arasında duran barikatların kaldırılması için bu ittifaklar iyi bir girişim olur. Özellikle psikolojik ve siyasi barikatların kaldırılması için Kürt partileriyle ittifak yol açıcı olabilir” şeklinde konuştu.
(DİTAM) Mehmet Vural ile ilgili görsel sonucu
DİTAM BAŞKANI VURAL: İLKELERE DAYA BİR İTTİAK OLMALI
Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Mehmet Vural, HDP ile CHP’nin hem bölgede hem de Türkiye’nin batı illerinde ittifak yapmasının doğal olduğunu ifade ederek, ittifakın belli ilkeler üzerinde yapılması gerektiğini söyledi.
Vural, HDP ile CHP’nin dünya görüşü olarak birbirinden çok uzak olmadığını belirterek, “İki parti birbirine çok yakın. HDP’nin içerisinde Kemalist diyebileceğimiz gruplar var. Bu ittifakta asıl önemsenmesi gereken şu: CHP Kürtlerin haklarını savunacak mı? Adaylar hak ve hukuka riayet edecekler mi? CHP yönetimi Kürt konusunda adaleti savunacak mı? Yoksa Kürtleri inkar ve ret üzerinde bir ittifak yapılacaksa bu da kağıt üzerinde kalır ve ittifak seçimden sonra biter. İlkelere ve bir anlaşmaya dayalı ittifak doğru olanıdır, ilke yoksa bu ittifak geçerli değildir” dedi. Vural, CHP’den önce Kürt siyasi partilerinin kendi aralarında birlik olmaları gerektiğini de söyledi.
Sosyolog Mücahit Bilici ile ilgili görsel sonucu
BİLİCİ: HDP, CHP’DEN İSTİFADE EDECEK
Sosyolog Mücahit Bilici de HDP’nin CHP ile ittifak meselesini “avantaj ve dezavantaj” çerçevesinde değerlendirerek şu değerlendirmede bulundu: “Eksi tarafı: Türkiye muhalefetinin en büyük ve en başarısız partisine muhtaç olmayı çoğu seçmeni HDP’ye yakıştıramayacaktır. Artı tarafı: Bu vesileyle Türkiyelileşme siyaseti güden HDP, hem Türk siyasetinin solunu öldüresiye işgal eden CHP’nin meşruiyetinden istifade edecek hem de kim bilir, muhalefet liderliğinde onun yerini almak için gerekli geçişliliği o tabana hissettirecek. HDP Kürtlerin oy çoğunluğuna yaslansa da Türkiyeli ve sol bir parti olduğu için oy vermeye mecbur sayılan Kürtlerin rahatsızlığı olsa bile bunun bir hükmü olmayacaktır.”
(HAK-PAR) Genel Başkan Refik Karakoç ile ilgili görsel sonucu
HAK PAR BAŞKANI: CHP’NİN KÜRTLERE TAHAMMÜLÜ YOK
Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkan Refik Karakoç, partiler arasında ittifakın çok kolay olmadığını ifade ederek, HDP ile CHP’nin söylem, siyasi talepler ve program konusunda anlaşmaları gerektiğini söyledi.
Karakoç, “Bu tür şeylere ilksel olarak baktığımız için farklı düşünüyoruz. Onlar ilke filan bakmıyorlar, klasik siyaset yapıyorlar. Bugün ittifak yaparlar yarın bozarlar. Bir de CHP şimdiye kadar Kürtlerin hak ve hukukunu savunmadığı gibi öğrenci andının kalkmasına bile tahammülleri yoktu. Bölgede CHP adına istedikleri adayı gösterinler, seçimleri alma şansları yoktur” ifadeleri kullandı.
Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir ile ilgili görsel sonucu
OPTİMAR: SEÇMEN TEPKİ GÖSTERMEZ
Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir de gündemde olan CHP ile HDP arasındaki ittifakın beklenen bir durum olduğunu söyledi.

Daşdemir, “Çünkü HDP ile CHP arasındaki ittifak meselesini ilk önce 7 Haziran 2015 seçimlerde başladı, 24 Haziran seçimlerinde bu durum tam olarak ortaya çıktı. Bu 2019 seçimleri içinde beklenen bir durum. Sonuç olarak bu ittifakın iki parti açısında doğal ve zorunlu olduğu görülüyor. HDP ve CHP’de kimleri aday gösterecekleri önemli olmakla birlikte bölgede Kürt seçmen batıda da Türk seçmen bu ittifaka çok tepkili olacağını düşünmüyorum. Ve bu ittifakta her iki parti de belli kazançlar elde edeceklerdir” şeklinde konuştu.

 KAYNAK : Van Ekspres

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir