Dünya

Cezayir’in geçici devlet başkanı Bensalah oldu

UHA HABER / Ordunun desteğini çekmesinin ardından geçen hafta istifa eden Buteflika’nın yerine geçici devlet başkanı olarak meclisin üst kanadının başkanı Abdülkadir Bensalah atandı. Bensalah, Buteflika’ya yakın bir isim.

Cezayir parlamentosu, Abdülaziz Buteflika’nın istifasının ardından, meclisin üst kanadının başkanı olan Abdülkadir Bensalah’ı geçici Devlet Başkanı olarak atadı.

Bensalah, Salı günü meclise hitaben yaptığı konuşmada, “Cezayir halkının devlet başkanlarını en kısa sürede seçebilmelerini sağlamak için çalışmalıyız” dedi. Bensalah, “Üstlenmek durumunda olduğum bu milli görev, Cezayir halkına egemenliklerini uygulama şansını sağlayacak geçiş sürecinin yönetilmesi noktasında ağır bir sorumluluğu beraberinde getirmektedir” diye konuştu.

1999 yılından bu yana iktidarda olan Buteflika, haftalarca süren protestoların ardından yaklaşık bir hafta önce istifa etmişti. İstifa, Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah’ın, Buteflika’nın azledilmesi için anayasal sürecin derhal başlatılması talebinde bulunmasının hemen ardından gelmişti. Buteflika, 90 gün içerisinde seçim yapılacağını vaat etmişti.

Cezayir anayasasına göre, yeni seçimler yapılana dek Bensalah geçici devlet başkanı olarak görevini sürdürecek. Bensalah’ın seçimlerde aday olması ise sözkonusu değil.

Köklü demokratik reformların yapılmasını isteyen protestocuların, Bensalah’ın da aralarında bulunduğu birçok isme sıcak bakmadığı biliniyor. Bensalah, Buteflika’nın yakın bir müttefiki ve Cezayir’i onlarca yıl yöneten grubun bir mensubuydu.

Buteflika’nın istifa etmesi talebiyle başlayan protesto gösterileri haftalarca devam etmişti. Buteflika, Nisan ayı ortasında yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimlerini kitlesel gösteriler nedeniyle ertelemiş ve ülkede reformlar yapılacağını açıklamıştı. Ancak seçimlerin ertelenmesi nedeniyle Buteflika’nın da görev süresi uzamış, bu da protestolara yol açmıştı.

Buteflika, 2013 yılında yaşadığı rahatsızlığın ardından hayatını tekerlekli sandalyede ve kamuoyundan uzak geçirmeye başlamıştı.

© CEZAYİR, DW, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir