Gündem

Cezayir Devlet Başkanı Buteflika ülkesine döndü

UHA Haber / İsviçre’nin Cenevre kentinde şubat ayından bu yana tedavi gören Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika ülkesine döndü.

Mustafa Kemal ATATÜRKPazar sabahı Cenevre’deki Cointrin Havaalanı’na inen Cezayir hükümetine ait özel uçak, Buteflika’yı da alarak başkent Cezayir’e ulaştı.

Cumhurbaşkanını taşıyan uçak yoğun güvenlik önlemleri altında başkentin güneybatısında bulunan Boufarik askeri havaalanına indi.

Cezayir lideri Cenevre Üniversite Hastanesinde (HUG) tedavi görüyordu. Rutin bir kontrole gittiği belirtilen Buteflika’nın sağlık durumunun nasıl olduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

Son 20 yıldır ülkesini yöneten ve nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olan 82 yaşındaki Buteflika, bu kararından ötürü son 3 haftadır protesto ediliyor.

Ülke genelinde düzenlenen protestolarda yüz binlerce kişi, düzenledikleri protestolarla Abdulaziz Buteflika’nın 5’inci dönem adaylığına karşı çıkıyor.

Bu arada Buteflika dönmeden önce Cezayir Havaalanı ile cumhurbaşkanlığı konutunun yer aldığı Zeralda semti arasındaki güzergaha çok sayıda asker ve polis konuşlandırıldı.

Buteflika’nın başında bulunduğu iktidardaki Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) sabah saatlerinde tüm tarafları siyasi krize son vermek için birlikte çalışmaya çağırdı. Ancak eylemciler FLN’nin çağrısına ‘Buteflika gitmeli’ diyerek yanıt verdi. Ayrıca eylemciler sokaklardan çekilmeyeceklerini bildirdi.

Başkentte tren ve metro seferleri iptal edilirken binlerce protestocu, kent merkezine akın etti. Aralarında binlerce üyeye sahip işçi sendikası UGTA’nın da bulunduğu birçok örgüt, protestolarda yer aldı.

Gün içerisinde ordudan da bir açıklama geldi. Kaos durumuna müsamaha gösterilmeyeceğini dile getiren Cezayir Genelkurmay Başkanı General Gaed Salah, ordu ile halkın aynı bakış açısına sahip olduğunu söyledi.

Bağımsız analistler, ordu içerisinde de Buteflika karşıtlığının da yükselişte olduğunu belirtiyor.

CEZAYİR, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir