Dünya

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika beşinci kez aday

2013’te geçirdiği felç sonrasında sağlık durumu kötüleşen Cezayir Cumhurbaşkanı 81 yaşındaki Abdülaziz Buteflika’nın 2019’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tekrar aday olacağı açıklandı.

Cezayir’in 1999 yılından bu yana cumhurbaşkanı olan ve sağlık sorunları nedeniyle ülkeyi cumhurbaşkanlığı konutundan yöneten 81 yaşındaki Abdülaziz Buteflika, Nisan 2019’da yapılacak seçimlerde beşinci kez aday olacak.

Cezayir devlet ajansı APS, Buteflika’nın partisi olan Ulusal Özgürlük Cephesi’nin (FLN) genel sekreteri Cemal Uld Abbas’ın Buteflika’nın tekrar aday olacağını söylediğini aktardı.

FLN milletvekilleriyle bir araya geldikleri toplantıda konuşan Uld Abbas’ın “Buteflika’nın adaylığı ülke çapındaki bütün FLN kadroları ve aktivistler tarafından talep edildi. FLN’nin cumhurbaşkanı adayı Buteflika’dır” dediği belirtildi.

Buteflika henüz resmi olarak adaylığını açıklamazken, AFP’ye konuşan Uld Abbas’ın özel kalem müdürü FLN’nin merkez komitesinin Buteflika’nın adaylığını resmileştirmek için yakında buluşacağını söyledi.

81 yaşındaki Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika, ülkeyi 1999 yılından bu yana yönetiyor. En son 2014’teki seçimlerde dördüncü kez cumhurbaşkanı seçilen Buteflika’nın görev süresi 2019’da sona eriyor.

2000’li yıllardan bu yana sağlık sorunları yaşayan ve dönem dönem yurt dışında tedavi gören Buteflika’nın sağlığı 2013 yılında geçirdiği felç sonrasında iyice kötüleşti. Felç nedeniyle hareket kabiliyeti kısıtlanan Cumhurbaşkanı Buteflika, o tarihten bu yana ülkeyi başkent Cezayir’de yer alan cumhurbaşkanlığı konutundan yönetiyor ve o tarihten bu yana çok fazla göz önünde bulunmadı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir