Çevre

Çevreyi kirleten bin 190 tesisin faaliyetine son verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son 5 yılda yaptığı 257 bin denetimde çevreyi kirleten ve mevzuata uymayan işletmelere 611 milyon TL para cezası kesti ve çevre kirliliğine neden olan bin 190 tesisi de kapattı.

Çevre Denetim verilerini paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk,  Çevre denetimlerinin etkin şekilde takip edilebilmesi ve istenildiğinde doğru verilere ulaşılabilmesi için e-denetim sistemine geçtiklerini  açıkladı.

Müsteşar Öztürk, e-denetim sistemi ile hangi tesise ne zaman denetim yapıldığını, idari yaptırım uygulanıp uygulanmadığını, hangi sektöre ne kadar denetim yapıldığını, ne kadar idari yaptırım uygulandığını takip ettiklerini ifade etti.

Bakanlıkça risk değerlendirmesi ile çevre denetimlerinin planlamasının yapıldığını da açıklayan Prof. Dr. Öztürk, Risk değerlendirmesi yapılırken tesisin türü, atıksu deşarjı, atık yönetiminin, hava emisyonu vb. çevresel kriterlerin yanı sıra tesisin geçmişteki uygunluk durumunun, çevre yönetim sistemi olması vb. performans kriterleri de dikkate alınarak tesisin çevresel risk durumunun tespit edilip, denetim sıklığının belirlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Öztürk, sözkonusu uygulamanın 22 ilde yapıldığını, 2018 yılında 12 ilde daha çalışmalara başlandığını  hatırlatarak,  uygulamayı en kısa sürede 81 ilde gerçekleştireceklerini belirtti.

Yapılan denetim ve durdurma ile para cezaları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Öztürk, geçen yıl yapılan 52 bin denetimde 3 bin 681 işletmeye 165 milyon 98 bin TL para cezası kesildiğini, ayrıca şartlara uymayan ve çevreyi ciddi kirleten 324 işletmenin de kapatıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Mustafa Öztürk,  yılın ilk 5 ayında yapılan 22 bin 490 denetimde 2 bin 193 işletmeye 43 milyon para cezası uygulandığını ve 96 tesisin de çevreye zarar vermesi nedeniyle kapatıldığını açıkladı.

Çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi amacıyla çevre denetimlerinin etkin olarak artacağını vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Ö son 5 yılda ise 257 bin denetimde çevreyi kirleten ve mevzuata uymayan işletmelere toplam 611 milyon TL para cezası kesildiğini ve çevre kirliliğine neden olan bin 190 tesisin kapatıldığını kaydetti.

ANKARA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir