Kültür-Sanat

Cengiz Aytmatov’un son romanı Çüy Tiyatrosu’nda sahnelenecek

Dünyayı kalemiyle fetheden ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un Kırgızistan’daki Şarşen Termeçikov adını taşıyan Çüy Tiyatrosu’nda “Dağlar Devrildiğinde” adlı son romanından uyarlanan oyunun sahnelenmesi planlanıyor.

Ege'nin HamsisiTiyatro Direktörü Orozbek Aydarov’a göre, oyunun prömiyeri  bu ay, yani yazarın 90. yıldönümüne ithaf edilen jübile kutlamalarının öncesinde gerçekleşecek.

Cengiz Aytmatov, eserlerini Kırgızca ve Rusça yazan Sovyet ve Kırgız yazarıdır. Yazarın eserleri dünyanın 157 diline tercüme edilmiştir.

Edebiyat çalışmalarına ek olarak, yazar Cengiz Aytmatov Kırgızistan’ın Avrupa Birliği, NaATO, UNESCO, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda Büyükelçisi olarak çalışmıştır. Yazar, uzun yıllar Brüksel’de yaşadı.

Dağlar Devrildiğinde/Ebedi Nişanlı’da yeni dünyanın yenilenmiş sorunlarını ortaya koyuyor Aytmatov; yaşayan ve yaşanan dünyanın en büyük sorunu olarak gördüğü ve modern hayatın acı bir gerçeği olan globalleşme, manevi fakirlik ve kirlilik, “her şeyini satışa sunmuş insanlık” dramını gözler önüne seriyor. Romanın baş kahramanı, bağımsız gazeteci olan ve dürüstlüğü ile karşımıza çıkan Arsen Samançin. Arsen, bir opera sanatçısına âşık olmuş ve âşık olduğu kadının, kendi yazdığı Ebedi Nişanlı adlı operayı sahneye koyacağı günün hayaliyle yaşamaktadır. Ne yazık ki, parlayan bir yıldız olan sevdiği kadın, aşkına karşılık vermek yerine zengin bir pop yapımcısını, yüksek sanatın seçkin sevdalıları yerine de stadyumlarda bağırıp çağıran kalabalıkları seçmiştir. Arsen için acısını kalbine, hayallerini de geçmişe gömmekten başka bir yol kalmamıştır. Acılarından, acıtan gerçeklerden kaçmak, kine dönüşen nefretinin karanlık dehlizlerinde boğulmamak için amcasının kıyısına yanaşma ve kendini oyalama yolunu seçmiştir. Amcasının yanında, Kırgızistan dağlarında zengin yabancı turistlere hizmet verecek, içini burkan bir meslekte, nesli tükenen kar parslarının av sporu uğruna katledilmesine yardım edecektir. İçindeki kanı kurutmak, dışındaki kana göz yumabilmek için…

http://kabar.kg/tur/news/cengiz-aytmatovun-son-roman-cuy-tiyatrosunda-sahnelenecek/

KAYNAK : ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir