Gündem

Cengiz Aytmatov Doğumunun 90. Yılında ‘Cengiz Aytmatov’un Dünyası’ Adlı Resim Sergisi ve Film Gösterimiyle Anıldı

 Türk Dünyasının rol modeli diplomat, gazeteci, çevirmen, edebiyatçı ve siyasetçi Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılında anıldı.

Eserleri ile Anadolu’da her eve girmeyi başarmış ortak değerimizden Cengiz Aytmatov için ‘Cengiz Aytmatov’un Dünyası’ adlı resim sergisi düzenlendi ve  Aytmatov’un hayatıyla ilgili bir de kısa film gösterimi gerçekleştirildi.

Anma programına Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov, Kırgızistan Kültür Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Aynura Temirbekova, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, diplomatik misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu: ‘’Bizim Türk-İslam dünyası olarak yapmamız gereken bir an evel İsmail Gaspıralı’nın dediği gibi işde, dilde, fikirde bir olmayı, beraber ticaret, beraber siyaset, beraber turizm yaparak; kültür ve eğitim alanında bir olacağımız projeleri hayata geçirmeliyiz. Türk-İslam dünyası olarak güvenliğimiz, özgürlüğümüz, refahımız, istiklalimiz ve istikbalimiz için bir araya gelmemiz şarttır. Birileri kendi medeniyet havzalarında birliktelik oluşturmaları meşru ve model oluyorda bizimki niye olmasın. Bu duygularla bu güzel programı tertip eden başta Kırgızistan Büyükelçisi İbrahim Cunusov başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

http://kabar.kg/tur/news/cengiz-aytmatov-do-umunun-90-y-l-nda-cengiz-aytmatovun-dunyas-adl-resim-sergisi-ve-film-gosterimiyle-an-ld/

KABAR, UHA HABER

KAYNAK : Kırgız Ulusal Haber Ajansı

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir