Kültür-Sanat

“Cemile” seyirciyle buluştu

Dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un “Cemile” eserinden uyarlanan tiyatro “Cemile” adlı oyunu Bişkek’in restoranlarının birinde seyicilere sunuldu.

BİŞKEK (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘KABAR‘dan edindiği bilgiye göre, Bişkek, Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un “Cemile” romanından esinlenerek uyarlanan “Cemile” adlı oyununu ilk kez seyirciyle buluşturdu.

Cemile” adlı oyunun açılış konuşmasını yapan TV sunucu ve proje destekleyicisi Assol Moldokmatova, oyunun hazırlanıp izleyiciye sunulmasında oyuncu Nazira Mambetova, oyunun bestekârı Murat Begaliyev ve harika bir teras hazırlamada sorumlu stenographer ve dekoratör Bakıt Tilekmatov’un rolünü kaydetti.

Oyun öncesi konuşan Moldokmatova, “Sadece üç oyuncu sahne alır. Oyunun kalbinizden yer alacağından eminim.” ifadesini kullandı.

Kırgız Halk Sanatçısı, oyuncu ve “Cemile” adlı oyunu projesinin balatıcısı Nazira Mambetova, Aytmatov’un romanından esinlenerek uyarlanan oyunu hazırlama fikri bir yıl önce geldiğini, oyunu gerçekleştirmek için yazarın karısı ve oğlundan izin alınca hemen Moldokmatova’ya yardım ricasında bulunduğunu dile getirdi.

Yazar Cengiz Aytmatov’un modern edebiyata sağladığı katkısına vurgu yapan Bişkek İl Meclisi Başkanı Almaz Kenenbayev, “20. yüzyılda, modern edebiyat Cengiz Aytmatov’un eserleri olmadan hayal edilemez. Aytmatov, İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare ve Rus yazarı Lev Tolstoy’dan sonra dünyada en çok okunan yazardır. Onun mirası sonsuza kadar kalbimizde kalacaktır.” dedi.

Çok sayıda izleyici beğenisini toplayan “Cemile” adlı oyunun ardından konuşma yapan yazarın oğlu Askar Aytmatov, herkese teşekkür ederek, oyuncuların mükemmel oyun gösterdiğini belirtti.

“Cemile”, 1958 yılında Rusça yayınlanan Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un ilk büyük romanıdır. Çok güzel bir kız olan Cemile; soylu, zengin bir aileye gelin olarak gider. Evlendikleri yıllarda II. Dünya Savaşı başlar ve her erkek gibi bu güzel kızın kocası da savaşa gider. Kocası savaştan çok uzun bir süre gelmediği için Cemile de arkasından, savaştan sakat olarak gelmiş Danyar adlı bir delikanlı ile savaş alanına gönüllü olarak erzak götürmeyi kabul eder. Cemile’nin kocası ailesine haber göndermek için mektup yazar. Yazar yazmasına ama mektupların sadece sonunda “karım Cemile’ye selam ederim” der. O günlerde hep Cemile’nin yanında olan Danyar, Cemile’nin günden güne ilgisini çeker. Göremediği, duyamadığı hatta yaşayıp yaşamadığını bile bilmediği kocasından çok daha fazla ilgi ve sıcaklık gösterir.

Cemile ile Danyar arasında bir aşk başlar. Haftalar geçer, aylar geçer. Yengesi Cemile ile Danyar’ın yakınlaştıklarını farkındadır. Bir gün Cemile ve Danyar’ın köyden kaçtıklarını görür. Arkalarından bağırır ama sesini duyuramaz. Cemile’nin eşi köye geri döner. Olaylara çok sinirlenir. Fazla üzülmez; yeniden evlenebileceğini düşünür. Yazar, okumak için köyden ayrılır. Çok güzel resim yapabilmektedir. Kendisini geliştirir ve ünlü bir ressam olur.

Kabar.kg/tur/news/cemile-seyirciyle-bulu-tu/

BİŞKEK, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir