Gündem Kültür-Sanat

“Cemile” oyunu sadece Türkiye’nin şehirlerinde değil, Nepal’de de sahnelenecek

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un “Cemile” adlı romanından esinlenerek uyarlanan  “Cemile” adlı oyun, Türkiye’nin yanı sıra Nepal’de de sahnelenecek .

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajanı’nın haberine göre, Kırgızistan’ın ünlü TV sunucusu Assol Moldokmatova, “Cemile” oyunun  tanıtımıyla ilgili Kabar ajansında basın toplantısı düzenledi.

Cengiz Aytmatov 'un "Cemile” adlı oyunu ile ilgili görsel sonucuAssol Moldokmatova, 29 Mart’ta ilk önce Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te sahnelenecek dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un “Cemile” adlı romanından uyarlanan  “Cemile” oyunun Türkiye’nin çeşitli şehirleri olmak üzere Nepal’de de sahneleneceğini bildirdi.

TV sunucusu Moldokmatova, Rus moda tasarımcısı Vyacheslav Zaytsev’in Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen jübile gösterisi sırasında Fransızların ona Kırgızistan’ın gerçek bir markaya sahip olduğunu ve o markanın da büyük yazar Cengiz Aytmatov olduğunu ifade ettiklerini aktardı.

Fransız şairi Louis Aragon’un, Aytmatov’un “Cemile” romanını gerçek bir aşk şarkısı olarak yorumladığını anımsatan Moldokmatova, Cemile romanın Fransa’da çok popüler olduğunu ve Fransa’da Vyacheslav Zaytsev’in moda sunumunu da düzenledi ğinini söyledi.

Assol Moldokmatova, etkinliğe İtalyan uyruklu Fransız moda tasarımcısı Pierre Carden’in de katıldığını açıkladı.

Zaytsev’in doğumunun 80. yılı vesilesiyle Fransız moda ustaları ile görüşme yaptığını hatırlatan  Moldokmatova,  onların Kırgızistan’ın gerçek bir markası olduğunu ve o markanın Cengiz Aytmatov olduğunu ifade etti.

CENGİZ AYTMATOV ile ilgili görsel sonucu

Moldokmatova, bu (Cengiz Aytmatov) isimle çok yakın olan benim için bu çok önemlidir. Çünkü benim babam Cengiz Törökuloviç ile birlikte okudu.” paylaşımında bulundu.

Kırgız Halk Oyuncusu Nazira Mambetova

Cengiz Aytmatov ‘un “Cemile” adlı oyunun sahnelenmesiyle ilgili projenin Kırgız Halk Oyuncusu Nazira Mambetova tarafından  başlatıldığını  belirten TV sunucusu Assol Moldokmatova, “Ben bu projeyi yapacağımı ve hem de iyi bir yaratıcı düzeyde yapacağımı söyledim.” ifadesini kullandı.

Moldokmatova oyunun dünyadaki en parlak duyguyu, yani günümüzde birçok insana yabancı olan aşkı ortaya çıkaracağını kaydetti.

Cemile”nin duygularını savunan bir kadının bir dereceye kadar isyanı olduğuna dikkat çeken Moldokmatova, “Yaşamlarımızda, yeterli gerçek aşk, gerçek duygu eksiz kalıyor.” dedi.

Oyunun özelliğinin sadece üç kişinin sahne aldığını dile getiren TV sunucusu Moldokmatova, “Cemile”, sevebilecek ve gerçek sevgiyle karşılaşan her birimizdir. Son zamanlarda gerçek duyguların ne yazık ki, her şeyin başında olması gerektiğini unutuyoruz.” diye konuştu.

TV sunucusu Assol Moldokmatova,Kırgız Halk Oyuncusu Nazira Mambetova

Assol Moldokmatova, müziğin renginin tüm seyircilere ruh hali verdiğini ve bu konuda besteci Muratbek Begaliyev’in muazzam çalışmaları yerine getirdiğine vurgu yaptı.

Moldokmatova, “Begaliyev, bir performans için 20 kompozisyon yarattı ve ayrıca 20 müzisyen ve 30 enstrüman uyguladı, bu da inanılmaz bir iştir. Dün onunla konuştuk, o öfori içinde çalıştığını paylaştı, bu hikayeye yeni bir ses verecekmiş. Hatırlıyorsanız filmde kahramanlar Kazak şarkısı söylemişlerdi. Sahneleyeceğimiz oyunda ise kahramanlarımız Ala-Too şarkısını söylüyorlar. Bu aynı zamanda bir yenilik.” ifadesine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Topçu ile TV sunucusu Assol Moldokmatova

Öte yandan Moldokmatova, Türkiye’ye yaptığı çalışma ziyareti esnasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Topçu ile bir araya geldiği görüşmede “Cemile” oyununun Türkiye’nin birkaç şehirlerinde sahneleneceği konusunda anlaştığını dile getirdi.

Moldokmatova, “Oyun, Türkiye’nin birkaç şehirlerinde sahnelenecek. Paris’e gitmeden önce Kırgızistan’ı ziyaret eden Forbes’in 13. hattını işgal eden milyarder Bay Binud Chaudhary ile yaptığım görüşmede oyunun Nepal’de de gösterileceği konusunda anlaştık. Şimdi bu konuda Azerbaycan’la görüşüyorum, bütün Orta Asya ülkeleriyle görüşeceğim. Performansın iyi bir geleceği var” dedi.

Yabancı yıldızların prömiyere davet edildiğini ifade eden Moldokmatova, “Yabancı ülkelerin tüm yıldızlarını davet ettim. 350 kişi bekleniyor. Satılık, sadece 10 bilet ve daha sonra nominal olarak verildi. Bu ticarileşmiş bir proje değil. Üç kişi, yani Aynura Akılbekova, Ruslan ve Sancar sahne alacak.” diye konuşmasını tamamladı.

http://kabar.kg/tur/news/cemile-oyunu-sadece-turkiyenin-ehirlerinde-de-il-nepalde-de-sahnelenecek/

BİŞKEK, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir