Avrupa

CDU liderinden Türkiye’deki muhalefet ile dayanışma çağrısı

UHA HABER / CDU lideri Kramp-Karrenbauer, AP seçimleri için verilecek her oyun “bu özgürlüğe sahip olmayan Türkiye’deki muhalefet için de” verilmiş sayılacağını savunarak, bunun dayanışmanın bir işareti olduğunu ifade etti. 
Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucu
Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’deki muhalefet ile dayanışma çağrısı yaptı. Kramp-Karrenbauer, partisinin Avrupa Parlamentosu seçim kampanyası için Cumartesi günü Duisburg’da yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’de, cumhurbaşkanına uymadığı için demokratik bir kararın bozulduğunu İstanbul’da yaşadık” diye konuşan Kramp-Karrenbauer, bu gelişmenin dünyanın her yerinde güvenlik ve özgür seçimlerin doğal olmadığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

CDU lideri, İstanbul’da seçmenlerin belediye başkanlarının yeni bir şansa sahip olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özgürlük karşıtı siyasetine karşı açık bir mesaj verebilmek için mücadele ettiğini savundu.

Almanya’da 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için halka oy verme çağırısında bulunan Kramp-Karrenbauer, sandığa gitmek “Bu seçimin, bu oyun değerli olduğunu açıkça ortaya koyuyor, oyumuzu bu özgürlüğe sahip olmayan Türkiye’deki muhalefet için de veriyoruz” ifadelerini kullandı. Kramp-Karrenbauer, bunun da dayanışmanın bir işareti olduğunu kaydetti.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 7 Aralık 2018’de CDU genel başkanlığına seçilerek, görevi Angela Merkel’den devralmıştı.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir