Türkiye

Çavuşoğlu ve Maas’tan yakınlaşma mesajları

Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile bir araya geldi. İki ülke arasında yakınlaşma mesajı veren bakanların gündeminde İdlib meselesi de vardı.

Ege'nin HamsisiTürkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Heiko Maas, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürecekleri mesajını verdi.

Maas’ın Türkiye’ye gerçekleştirdiği iki günlük ziyaret kapsamında biraraya gelen iki bakan, bugün Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ve Almanya arasında geçen yıl tırmanan gerginliğe atıfta bulunarak, “İki ülke olarak keşke olmasaydı dediğimiz olaylar yaşadık. Ama şimdi ilişkilerimizi daha iyi bir noktaya getiriyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, “İkili ilişkilerin bundan sonraki seyri birlikte atacağımız adımlara bağlı. Biz bu konuda samimiyiz” şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas da Türkiye ziyaretinin önemine vurgu yaparak, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden iyileştirilmesini istediklerine işaret etti.

Maas, “Federal hükümet olarak Türkiye ile ilişkilerimizin iyileştirilmesinde stratejik bir menfaatimiz var” şeklinde konuştu. Geçmişte “Almanya ile Türkiye ilişkilerinde yanlış anlaşmalar” olduğunu ifade eden Maas, yaptıkları görüşmelerde bunların dile getirildiğini söyledi.

Tutuklu Alman vatandaşları

Maas, Türkiye ziyareti öncesinde Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının durumunu gündeme getireceğini açıklamıştı. Alman vatandaşı tutukluların durumu ve ilişkilerin normalleştirilmesinin ön şartının ne olduğuna ilişkin bir soruyu Maas, “Bu konuyu konuştuk, irtibatı devam ettireceğiz” sözleriyle yanıtladı.

Bu soruya yanıt olarak “normalleşmenin şartı olmaz” diyen Çavuşoğlu ise konsolosluk konularında zaten görüştüklerini ifade etti.

İki bakan İdlibi görüştü

İki bakanın görüşmesinde öne çıkan konulardan biri de Şam rejiminin İdlib’e düzenlemesi muhtemel askeri harekât oldu. Almanya ile Suriye meselesi ve İdlib konusunda aynı görüşleri paylaştıklarını belirten Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bölgedeki son gelişmeleri de değerlendirdi.

Çavuşoğlu, Rusya’nın İdlib’e yönelik saldırısına ilişkin olarak, “Bunların amacı İdlib’i ele geçirmek. Ciddi risk taşıyor” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas da, Türkiye’nin sınırındaki gelişmeleri endişeyle izlediğini belirterek, Almanya’nın benzer kaygılara sahip olduğuna işaret etti. Bölgede yaşanabilecek insani felaket konusunda uyarıda bulunan Maas, Türkiye ile bu konuda görüşmeleri sürdüreceklerini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas (sol), Ankara'ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas (sol), Ankara’ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü

Erdoğan tarafından kabul edildi

Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Maas, Ankara temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ini (TBMM) de ziyaret ederek incelemelerde bulunan Maas, Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile de biraraya geldi.

Bakan Maas,  bugün de Çavuşoğlu ile birlikte İstanbul’da Alman Lisesi’nin kuruluşunun 150’inci yıldönümü etkinliklerine katılacak.

Maas’tan Türkçe mesaj

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Ankara’daki temasları öncesinde resmi Twitter hesabı üzerinden Türkçe olarak paylaştığı mesajlarda, “Türkiye’nin önemli bir partner” olduğunu vurgulayarak “ilişkilerimizin iyileştirilmesi için çok sıkı çalışmaya devam etmeliyiz” ifadesini kullanmıştı.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir