Avrupa

Çavuşoğlu ilk kez Maas ile bir araya geldi

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Alman mevkidaşı Maas ile ilk kez bir araya geldi. Görüşmede ele alınan konulardan biri de Türk siyasetçilerin Almanya’da seçim etkinliği düzenlemesi ihtimaliydi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Toplantısına katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Mart ayında göreve başlayan Alman mevkîdaşı Heiko Maas ile ilk kez bir araya geldi.

Reuters haber ajansının diplomatik çevrelerden aldığı bilgilere göre, iki bakanın görüşmesinde Suriye krizi ile Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının durumu ele alınan konular arasındaydı.

İki bakanın da Suriye krizinin çözümü için hedeflenen siyasi sürece Türkiye’nin de dahil olması gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduğu aktarıldı.

Görüşmede, Maas’ın Türkiye’de siyasi nedenlerle halen tutuklu bulunan beş Alman vatandaşının durumunu da gündeme getirdiği kaydedildi.

Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre, yarım saatten fazla süren görüşmeyi Alman tarafı “yapıcı bir atmosferde geçen iyi bir görüşme” olarak değerlendirdi.

Görüşmede Maas’ın iki ülke arasındaki ilişkilerde geçen aylarda görülen olumlu sinyallerin yapıcı adımlara dönüşmesini umduğunu ifade ettiği belirtildi.

Yabancı siyasetçilere seçim kampanyası izni yok

Dpa’nın haberinde, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Alman mevkidaşı Maas ile yaptığı görüşmede ele alınan konulardan birinin de erken seçimler öncesinde Türk siyasetçilerin Almanya’da yapacağı olası seçim kampanyaları olduğu belirtildi. Ancak haberde, içeriğe ilişkin bilgi verilmedi.

Deutschland Anschlag auf Haus in Solingen 1993 (imago/Tillmann Pressephotos)

Solingen’de aşırı sağcılar tarafından 25 yıl önce kundaklanan binada 5 Türk yaşamını yitirmişti

Maas, görüşmeden bir gün önce yaptığı açıklamada, yabancı siyasetçilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesine kesinlikle izin verilmeyeceğine dikkat çekmişti. Alman hükümeti geçen yıl yıl, Avrupa Birliği dışında bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, yabancı siyasetçilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesini yasaklayan bir yasal düzenleme yapmıştı.

Solingen tartışması

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Türk mevkîdaşı Çavuşoğlu’nun Solingen saldırısının 25’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek törende konuşma yapmasını ise “seçim etkinliği” olarak değerlendirmemişti. Maas, Çavuşoğlu’nun 29 Mayıs’ta Solingen’deki törene katılacak olmasına ilişkin olarak, “Bu bizim için bir seçim etkinliği değil, çünkü bunun farklı bir arka planı var” şeklinde konuşmuştu. Maas, bu törende “korkunç saldırının kurbanlarının anılacağına” dikkat çekmişti.

Berlin CDU-Vorstand trifft sich (picture-alliance/dpa/P. Zinken)

Kuzey Ren-Vestfalya eyalet Başbakanı Armin Laschet

Solingen’de 29 Mayıs’ta düzenlenecek törende, 25 yıl önce aşırı sağcılar tarafından kundaklanan binada yaşamını yitiren beş kişi anılacak. Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Solingen’de düzenlenecek anma törenine katılacak olması Almanya’da tartışma yarattı.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, Çavuşoğlu’na anma töreninde seçim kampanyası yürütmemesi çağrısında bulundu. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Laschet, “Solingen’de yaşamını yitirenleri anma töreni, seçim kampanyası olarak kullanılmamalı” dedi. Laschet, bu törende Türkler ve Almanların birlikte kurbanları anacağını da sözlerine ekledi.

Muhafeletten tepki

Yeşiller partili milletvekili Cem Özdemir Augsburger Allgemeinen gazetesine yaptığı açıklamada, Çavuşoğlu’nun Solingen’deki anma törenine katılarak bir konuşma yapacak olmasını eleştirdi. “Biz seçim kampanyası yapacak Türk siyasetçilere yönelik tutumu tartışırken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu çoktan bu yönde adım atmış” diyen Özdemir, muhafelet için de aynı haklar söz konusu olmadığı sürece buna izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Deutschland Cem Özdemir Parteitag Grüne Baden-Württemberg (picture alliance/dpa/S. Gollnow)

Yeşiller partili milletvekili Cem Özdemir

Sol Partili milletvekili Sevim Dağdelen ise aynı gazeteye yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin anma töreninin seçim kampanyası olarak kullanılmasına “açık bir şekilde izin vermesini” eleştirerek, bunu “utanç verici” olarak nitelendirdi. Dağdelen, Çavuşoğlu’nun Solingen’deki törende konuşma yapacak olmasını “seçim yardımı” olarak değerlendirdi.

Alman meclisi Hür Demokrat Parti (FDP) grubu Başkan Vekili Stephan Thomae de Çavuşoğlu’nun Solingen’de yapacağı konuşmayı “üstü örtülü bir seçim etkinliği” olarak nitelendirdi. Thomae, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin “Türk hükümet üyelerinin seçime bu kadar kısa bir süre kala etkinliklere katılmasının istenmediğini açık bir şekilde göstermesi gerektiğini” vurguladı.

KAYNAK : DW, AFP, UHA HABER

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir