Gündem

Çavuşoğlu: Ateşkes bozulmazsa Libya’ya ek asker gitmeyecek

UHA HABER / Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’da çatışan tarafların ateşkese uyduğu sürece Türkiye’nin bu ülkeye ek askeri birlik veya danışman göndermeyeceğini söyledi.

Deutsche Welle’de (DW) yer alan habere göre, Çavuşoğlu Rus RİA haber ajansına verdiği röportajda, , “Ateşkese uyulduğu sürece şimdilik hiç kimsenin askeri danışman, birlik veya başka ülkelerden paralı asker göndermeyeceği, hiçbir şekilde daha fazla ilave personel sağlanmayacağı konusunda anlaştık. Herkes taahhütte bulundu” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’in Libya’ya silah ambargosu ve yaptırım kararı olduğunu anımsatarak, “En önemli konu ve kriter, çatışmaların durması ve ateşkestir. Herkes ateşkese uyduğu sürece, Libya veya diğer ülkelere yönelik yaptırımları konuşmayacağız, siyasi sürece ve bu sürecin hızlandırılmasına odaklanacağız” dedi.

Dışişleri Bakanı ÇavuşoğluKalıcı ateşkes çabası

İç savaş halindeki Libya’da Türkiye’nin tanıdığı Trablus’taki hükümet güçleriyle General Halife Hafter’e bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Taraflar arasında Ankara ile Rusya’nın arabuluculuğunda sağlanan geçici ateşkesi kalıcı hale getirmek için uluslararası çabalar sürüyor.

Libya’daki süreci, Suriye meselesiyle ilgili Astana süreci gibi organize etmeye başladıklarını da aktaran Çavuşoğlu, hem İstanbul hem de Moskova’da Türkiye ve Rusya’nın katılımıyla Libya kriziyle ilgili toplantılar yapıldığını belirtti.

Cenevre’de yapılacak Libya konusundaki askeri komite toplantısında, tarafların kendi aralarında görüşmelerini tercih ettiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, gelecekte yardım veya aracıya ihtiyaç duyulursa Birleşmiş Milletler’in bu görüşmelere aktif olarak katılması gerektiğini kaydetti.

Libya’daki Türk askeri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de 2 Ocak’ta kabul edilen tezkerenin ardından Libya’ya “peyder pey asker gönderileceği” açıklamıştı. Türkiye’nin şimdiye kadar Libya’ya hangi görevle, kaç asker gönderdiği resmi olarak açıklanmazken, AKP kaynaklarından Türk basınına yansıyan haberlere göre 35 civarında TSK mensubu koordinasyon amacıyla bu ülkeye gitti. Ayrıca Türkiye’nin güdümündeki Suriyeli muhaliflerin de muharip güç olarak Libya’ya gönderildiği iddia edilmişti.

[UHA Haber Ajansı, 24 Ocak 2020]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma Payitaht “Abdülhamid”den sonra TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir