Gündem

Çavuşoğlu: ABD ile bazı konularda görüş ayrılığımız devam ediyor

UHA HABER / ABD’li mevkidaşı Pompeo ile görüşen Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bazı konularda iki ülke arasında görüş ayrılığının devam ettiğini söyledi. Pompeo görüşmeyi “yapıcı” olarak nitelendirdi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (DW)’ye dayandırdığı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere gittiği Brüksel’de ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geldiğini söyledi.

Pompeo ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarda da bulunan Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında “bazı konularda görüş ayrılığının” devam ettiğini “ama diplomasinin” önemli olduğunu açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, bu diyalog kanallarının sürekli açık olması ve bunları konuşmalarının önem arz ettiğine dikkat çekerek,  görüşmede Suriye’deki gelişmeleri ve S-400 konusunu ele aldıklarını belirtti.

Görüş ayrılığı içerisinde oldukları konulardan bir tanesinin de S-400 meselesi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bu konuda Türkiye’nin tutumunu Erdoğan’ın Trump’a “hem baş başa dar kapsamlı görüşmede, hem de heyetlerarası görüşmede, daha sonra yine senatörlerin de katıldığı toplantıda gayet net bir şekilde” dile getirdiğini tekrarladı.

Çavuşoğlu, bu konuda görüşmelerin devam edeceğini belirterek, bu konuda yarın Ankara’da bir toplantı gerçekleşeceğini söyledi.

Suriye’deki gelişmeleri de ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, “Suriye’deki son durum hakkında da ihlallerin olduğunu, yani YPG’nin yaptığı ihlalleri ve terör saldırılarını da hatırlattık. Aramızdaki varılan mutabakat önemli ama bu mutabakatın gereği yerine getirilmelidir. Bu konuda çalışmalarımızı da sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu görüşmede, “Sözde Ermeni Soykırım tasarısının özellikle senatoda akim kalmasından duyduğumuz memnuniyeti ilettik” dedi.

[UHA Haber Ajansı, 21 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir