Şehir Haberleri

Çanakkale’deki asırlık siperler gün yüzüne çıkarılıyor

Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda gerçek muharebe alanları ziyarete açılacak. Türk ve Anzak siperleri, açık hava müzesi haline getirilecek.

Çanakkale Destanı, Gelibolu Yarımadası’nda yazıldı. Mehmetçik, düşmanın gelişmiş ateş gücüne karşı siperlerde kahramanca direndi. Binlerce şehit verildi…

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, cesaret abidesi siperleri ziyaret açmak için çalışma başlattı. Amaç, o destanın geçtiği ortamı gelenlere daha yakından sunabilmek.

Çanakkale'deki asırlık siperler gün yüzüne çıkarılıyor ile ilgili görsel sonucu

Gelibolu Alan Başkanlığı Tarih Araştırmacısı Gürsel Akıngüç, “Burası askerlerin yaşam alanları. Ziyaretçilerin bunu hissetmeleri çok önemli” dedi.

İlk olarak göğüs göğüse muharebelerin yaşandığı Arıburnu Türk-Anzak siper hattı temizleniyor. Anzak siperleri, bitki örtüsünden arındırıldı.

Siperlerin içinde savaş ve yaşam malzemeleri de sergilenecek. Projenin en kısa sürede tamamlanarak hayata geçirilmesi planlanıyor.

Haber: Bahar Toprak

KAYNAK : TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir