Gündem

Bütün koltuklarda insanlar oturur ama bazıları koltukları doldurmaz

UHA HABER / Sabah Gazetesi Yazarı Mehmet BARLAS, 7 Eylül tarihli makalesinde, “Bütün koltuklarda insanlar oturur ama bazıları koltukları dolduramaz” diyor.

Mehmet BARLAS, ile ilgili görsel sonucuMehmet BARLAS, “Acaba değişimi insanlar temsil eder mi? Mısır’a ilk gittiğimde Enver Sedat Devlet Başkanıydı, şimdi Sisi Başkan… İlk gittiğimde o ülkenin adı Rodezya’ydı, Devlet Başkanı da Ian Smithdi” açıklamasında bulunuyor.

Önceki gün 95 yaşındayken ölen Mugabe Ian Smith’den sonra 30 yıl başkanlık yaptığını söyleyen Mehmet BARLAS, “ülke adının da o dönemde Zimbabve olmuştu. Amerika Birleşik Devletleri’nde kim bilir kaç başkan gördüm ama Trump gibisini herhalde kimse görmemiştir…” şeklinde yorumluyor.

Yeltsin değil Putin
Mehmet BARLAS, değişime damgalarını vurabilen insanların sayısının da çok olmadığına dikkat çekiyor, “Örneğin Sovyetler Birliği’nden Rusya’ya geçiş Yeltsin döneminde olduğunu, ama bu ülkede değişimi Putin’in gerçekleştirdiğinin altını çiziyor.

Mehmet BARLAS, değişmezliğin simge ülkesi olan İngiltere‘nin ise Brexit rüzgarında savrulup dururken, durmadan başbakan değiştirdiğini hatırlıyor ve “Komşumuz Yunanistan ise öylesine değişti ki, artık siyasetin patronları arasında Papandreu’lar yok…” diyor.

Erdoğan dönemi
Bizde demokratik siyasetin akışının yönünü Recep Tayyip Erdoğan’ın değiştirdiğini ifade eden Mehmet BARLAS, “Erdoğan’ın önce Başbakanlığı sonra da Cumhurbaşkanlığı’nda, koalisyonlar ve askeri darbeler tarihe karıştı. Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi”ğini söylüyor.

Mehmet BARLAS, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, uzun süreli devamlılık ve istikrarın, hayal bile edilmeyen alt ve üst yapı yatırımlarının gerçekleşmesini sağladığının altını çiziyor.

İmzasız isimler
“Acaba bundan sonraki dönemlere hangi isimler damgalarını vuracaklar?” diye soran Mehmet BARLAS, “Galiba oturulan koltuklar kişilerin bir dönemi değiştirmelerine veya etkilemelerine yetmiyor. Örneğin Abdullah Gül Cumhurbaşkanı’ydı veya Ahmet Davutoğlu Başbakandı… Bunun gibi Ahmet Necdet Sezer de Cumhurbaşkanı değil miydi?

Şimdi siyasetin önündeki bilinmeyen konu, yerel seçimlerden bir yıldız olarak çıkan ve rakibinden 800 bin fazla oy alan İstanbul‘un yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun ne ölçüdeki bir değişime imzasını atacağına ilişkindir” şeklinde yorumluyor.

Beş ay geçti
“İstanbul’daki yerel seçimin sonuçlandığı 31 Mart’tan bugüne kadar beş aydan çok zaman geçti” ni söyleyen Mehmet BARLAS, “Günümüzün hızlanan zaman kavramında beş ay oldukça uzun bir zamandır. Ekrem İmamoğlu’nun bu beş ayı savrularak geçirdiğini söyleyebiliriz. İmzasını atabileceği çarpıcı projeleri kentin gündemine getirmek yerine ucuz popülist gösterilerle geçmiştir bu beş ay…” diyor.

Fark ortada
Mehmet BARLAS, “özetle Recep Tayyip Erdoğan’lar meydanlara çıktıkları zaman onların kıymetlerini bilmeliyiz. Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı dönemini ve hemen el attığı sorunları hatırladığınız zaman, İmamoğlu benzeri figürlerle aradaki farkı kolayca görebilirsiniz” şeklinde yazısını tamamlıyor..

HABER : Ataner YÜCE

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir