Ekonomi

Bursa Siyah inciri ihracat yurt dışına ediliyor

UHA HABER / Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), dünyanın en kaliteli inciri olan Bursa Siyahı’nın  ihracatı başladı.

Mustafa Kemal ATATÜRKUYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Türkiye’nin siyah incir üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Bursa siyah incirinin yılda 20 bin ton civarında üretildiğini ve bu üretimin 14,7 bin tonunun da ihraç edildiğini söyledi

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), İngiliz Kraliyet Ailesinin mutfağına kadar giren, uzun raf ömrü, iri dış görüntüsü, tadı ve muhteşem lezzetiyle dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen Bursa siyah incirinin hasadının 13 Ağustos’ta ihracatının da 15 Ağustos’ta başladığını açıkladı.

UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan

UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa siyah İncirini Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda, Fransabaşta olmak üzere 44 ülkeye ihraç ettiklerini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl Bursa siyah inciri ihracatından 34,8 milyon dolarlık gelir elde ettiklerini belirten Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa siyah incirini sırasıyla, Almanya’ya 14,3 milyon dolar, İngiltere 3,7 milyon dolar, Hollanda’ya 3,4 milyon dolar ve Fransa’ya 3 milyon dolar olmak üzere pek çok ülkeye  ihraç gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Prof. Dr. Yazgan, bu yıl Bursa siyah incirinde 38,3 milyon dolarlık ihracat hedeflerinin bulunduğunu hatırlatarak, dünyanın en kaliteli inciri olarak tescillenen Bursa Siyah incirinde sağladıklerı gıda güvenliğinin yanı sıra tanıtımın da etkisiyle dış satışlarını her yıl artırdıklarını belirtti.

“İncirimizle ilgili yapılan hemen hemen her haberin başında Kraliyet ailesinin tattığı bir meyve olduğu da belirtiliyor” açıklamasında bulunan UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, “İhracat yaptığımız ülkelerde de böyle bir algı oluştuğunu görüyoruz. Güzel olan da bu imajın oluşması tamamen doğallığında gelişmiş olmasıdır” diye konuştu.

BURSA, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir