Gündem

“Bu silahlar bize karşı kullanılır demiştik, yaşananlar bizi teyit etti”

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ABD’nin PYD ve YPG terör örgütlerine silah vermemelerini, bu silahların Türkiye’ye karşı kullanılacağını daha önce pek çok kez söylediklerini aktardı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İade edilmeyen KDV’nin iadesinin önü açılıyor”

Bozdağ burada yaptığı açıklamada, “Maliye Bakanımız vergi konularında önemli değişiklikler içeren reform paketini Bakanlar Kurulumuza sunmuştur. Reform paketi özellikle mali yüklerin azaltılması ve piyasanın canlandırılması hususunda çok önemli değişiklikler içermektedir. Bunlardan bazıları, mükelleflerin ileriye dönük dönemler için, sonraki dönemden devreden KDV’sinin iadesine imkan sağlanıyor. 2018 yılı öncesi dönemlere ait iade edilmeyen KDV’nin iadesinin önü açılıyor. Üç ay içerisinde iade edilmeyen KDV’ye faiz ödemesi getiriliyor.

Bin gelir uzmanı ve bin denetim elemanı alma yetkisi

Bozdağ, ayrıca Maliye Bakanlığı’na bin gelir uzmanı, bin de denetim elemanı alınması konusunda kanuna düzenleme koyulması hususunda yetki verildiğini ve bu çerçevede de ayrı bir düzenleme yapılacağını belirtti.

Yeni haberleşme sisteminin ilk denemesini Başbakan Yıldırım yaptı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT tarafından gerçekleştirilen bir haberleşme sistemi hakkında bilgi verdiğini aktaran Bozdağ, “Yeni haberleşme sisteminin tanıtımı yapıldı, yüzde yüz yerli ve milli bir yazılımdır. Bu uygulamayı önce kamu kurumları kullanacaktır. Uygulamanın ilk testini Başbakan Yıldırım, Hatay’daki Zeytin Dalı Harekat Merkezi’ne bağlanarak bilgi almıştır.” dedi.

Kilis esnafının kredi borçları ertelendi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Kilis esnafının kredi borçlarının 31 Aralık 2018’e kadar ertelendiğini ve 2. dönem eğitim-öğretime Hatay ile Kilis’teki öğrencilerin 12 Şubat Pazartesi günü başlayacaklarını belirtti.

“Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmemiştir”

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi son bir yıldır zaten olmadığını söyleyen Bozdağ,  “Olmayan büyükelçilerini resmen geri çektiklerini açıklamışlardır. Bu yeni bir durum değil bizim için, malumun ilanıdır. Ancak Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmemiştir.” dedi.

“Bu silahlar bize karşı kullanılır demiştik”

PYD ve YPG’ye silah verilmemesini daha önce birçok kez ABD’ye ilettiklerini söyleyen Bozdağ, “Bu silahlar bize karşı kullanılır demiştik, yaşananlar bizi teyit etti.” dedi.

“Afrin’e nakledilecek her türlü mühimmat Türkiye’nin hedefidir”

Suriye’nin neresinde olursa olsun Afrin bölgesine nakledilecek her türlü silah ve mühimmatın Türkiye’nin hedefi olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Bunları gördüğümüz yerde vuracağız, imha edeceğiz ya da teslim alacağız. Üçüncü bir şey yoktur.” diye konuştu.

Türk Hava Kuvvetleri’nin Afrin bölgesindeki hava sahasını etkin bir şekilde kullandığını söyleyen Bozdağ,. “Halen de bu kullanım devam etmektedir. Hava sahasının kullanılmasına ilişkin şu anda bir sorun söz konusu değildir.” dedi.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir