Gündem Politika

Bu Hangi İlkelerin Platformu?

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş, AK Parti-MHP ittifakına karşı, “cephe” arayışının sürdüğünü belirterek, son günlerde bu kesimin dile getirmeye başladığı birliktelik arayışının isminin, “ilkeler platformu olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Nebi Miş ile ilgili görsel sonucu

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş

Doç. Dr. Nebi Miş, “Bu kavramsallaştırmanın isim babası, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu olsa da sahiplenicisi CHP. AK Parti ve MHP karşıtı ittifakı birleştirme çabasının bu şekilde isimlendirilmesinin gerekçesi, “isimler üzerinde mutabakat sağlamanın zorluğu” ile açıklanıyor” dedi.

Doç. Dr. Nebi Miş, “İlkeler platformu” isimlendirmesi üzerinden mutabakat arayışının, bu kesimlerin içinde bulunduğu iki önemli çıkmazla ilgili olduğunu şöyle açıkladı:

“Birincisi, şimdiden bu kesimin partileri kendi adayları ile cumhurbaşkanlığı seçimlerine gideceklerini açıkladılar. Dolayısıyla ortak bir aday arayışı ihtimalini çıkmaza soktular.

İlk önce İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener 2019’da aday olacağını açıklayarak, bu çevrelerin AK Parti-MHP ittifakına karşı geliştirebileceği stratejileri daraltmıştı.

Ardından, Saadet Partisi kendi adayını çıkarabileceğini, Abdullah Gül’ün SP’den adaylığını tartıştırarak göstermişti. Çünkü, kendi tabanının CHP’nin başını çektiği bir ittifaka oy vermeyeceğini görüyordu”.

Karamollaoğlu'nun, Erdoğan ile ilgili görsel sonucu

Doç. Dr. Nebi Miş, son olarak Karamollaoğlu’nun, Erdoğan’la görüşmesinin ardından SP’nin kendi adayını çıkaracağını medyaya verdiği röportajlarla net bir şekilde açıkladığını ve Vatan Partisi’nin de seçimlere tek başına gideceğini çoktan kamuoyuna duyurduğunu hatırlattı.

CHP’nin içinde ise uzun süreden bu yana, sağ siyasetten birinin çatı adaylığı ile seçimlere gidilmemesi gerektiğinin yüksek sesle dile getirildiğini hatırlatan Doç. Dr. Nebi Miş,  İkinci bir Ekmeleddin İhsanoğlu vakasının yaşanmasının istenmediğini söyledi.

Cihaner ve Böke ile ilgili görsel sonucu

Doç. Dr. Nebi Miş, CHP’de, hem ulusalcıların hem de Cihaner ve Böke’nin başını çektiği parti içinde radikal sol görüşü savunan çevrelerin uzlaştığı önemli konulardan birinin bu olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Nebi Miş, “İlkeler platformu” gibi içi boş bir tartışmanın başlatılması ile ilgili çıkmazlardan ikincisi, çatıda kurulabilecek ittifakın tabanda tutmayacağı endişesi olduğunu belirtti

İlgili resim

CHP-HDP ittifakının açıktan ilan edilmesinin, CHP’nin ulusalcı ve Atatürkçü seçmenler başta olmak üzere, ittifaka dâhil olabilecek diğer partilerin tabanları tarafından tepki ile karşılanacağının aşikâr olduğunu dikkat çeken Doç. Dr. Nebi Miş, Özellikle PKK/PYD terör örgütlerine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı gibi sınır ötesi operasyonların sürdüğü bir atmosferde açıktan HDP ile ittifak kurmanın siyasal maliyetini CHP’nin öngörebildiğini açıkladı.

Doç. Dr. Nebi Miş, CHP’nin İstanbul il başkanı ve parti meclisine giren bazı kişilerin HDP çizgisinde açıktan bir siyaset izlemelerinin bile, CHP tabanından İyi Parti’ye oy geçişlerinin yaşandığını gösterdiğini, dolayısıyla, tüm bu açılardan bakıldığında AK Parti ve MHP karşıtı siyasette ittifak oluşturmanın o kadar kolay  olmadını ve zaten cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu için ittifakın bu şekliyle şimdilik mümkün görünmediğinin altını çizdi.

Doç. Dr. Nebi Miş, “Adını koymadan “ilkeler platformu” adı altında “örtük ittifak arayışları” ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna yönelik. Diğer taraftan, milletvekilliği seçimleri için baraj sorunu olan partiler sırf kâğıt üstünde “ilkeler platformu” adı altında seçimlere gidebilirler. Seçim ittifakı ile ilgili yasal düzenlemenin parlamentodan geçmesinin ardından bu arayışlar başlayacaktır” dedi.

Tüm bu açılardan bakıldığında, “ilkeler platformu”nun aslında, parti yönetimlerinin tabanlarına “AK Parti ve Erdoğan karşıtlığında birleşin; partidir, adaydır siz onlara takılmayın” demekten başka bir şey  olmadığını ifade eden Doç. Dr. Nebi Miş,  2014 yılında Kılıçdaroğlu’nun, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çatı adaylığına CHP tabanını ikna edemeyince Adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz, demokrasinin gereğini yapacaksınız” diyerek işin içinden çıktığını hatırlattı.

Doç. Dr. Nebi Miş, O sözün sonradan çok tepki çektiğinden, şimdi benzer bir süreç yaşanmaması için seçmenin bu tip cilalı söylemlerle bir araya getirilmeye çalışıldığını kaydetti.

Ataner YÜCE ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir