Gündem

Bu bağnazlık Almanya’ya yakışmıyor!

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta sonu Londra’da Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile görüşmesi nedeniyle Almanya’da yine bir bardak suda fırtınalar koparıldığını söyledi.

Enes Bayraklı, ile ilgili görsel sonucuEnes Bayraklı, kaleme aldığı ‘Bu bağnazlık Almanya’ya yakışmıyor!‘ başlıklı yazısını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirdi.

Alman Milli Takımı’nda oynayan Türkiye kökenli bu iki oyuncunun Almanya’da bazı çevrelerce açıktan vatan haini ilan edildiğini hatırlatan Enes Bayraklı, “Yetmedi, Alman Futbol Federasyonu iki oyuncunun Cumhurbaşkanı ile görüşmesini Almanya’ya entegre olmadıklarını gösterdiğini iddia ederek eleştirdi” dedi.

Enes Bayraklı, Bazı çevrelerin Alman milli takımından kovulmaları için kampanya başlatırken, bazılarının da iki oyuncunun eğitim düzeylerinin düşük olduğundan dem vurarak ne yaptıklarının farkında olmadıklarını iddia ettiklerini açıkladı.

“İnsan buram buram oryantalizm, ırkçılık ve faşizm kokan bu bağnazlık karşısında gerçekten hayret ediyor!” diyen Enes Bayraklı,  Zira bu söylemlerin bu iki oyuncuyu düşünme yetisine ve kendi kararlarını vermeye haiz iki birey olmaktan ziyade kendilerine dikte edildiği gibi düşünmeleri gereken eğitimsiz iki doğulu olarak resmetmekte olduğunu kaydetti.

Enes Bayraklı, Almanya’da doğmuş büyümüş, Alman vatandaşı ve Alman milli takımına büyük katkılar yapmış olan bu iki futbol starının sırf siyasi görüşleri ve düşünceleri nedeniyle toplumsal lince tabi tutulmasının ve toplumun büyük çoğunluğunun buna sessiz kalmasının Almanya adına gerçekten endişe verici bir durum olduğunu ifade etti.

“İnsanın sorası geliyor, Almanya’da herkes devletin yahut toplumun çoğunluğunun bir konudaki görüşlerini kabul etmek zorunda mı?” diyen SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı, “İnsanların özgürce düşünme, düşündüklerini ifade etme özgürlüğü yok mu? Türk kökenli olduğu için bu iki futbolcu diğer Alman vatandaşlarından daha mı az özgürlüğe sahip? Almanya’da Türklerin entegrasyonundan anlaşılan devletin söylemlerini kabul etmeleri ve asla sorgulamamaları mı? İki oyuncunun Erdoğan ile buluşmalarının entegrasyon konusunda yanlış giden her şeyi temsil ettiği söylemi aslında Almanya’daki problemin ta kendisidir” dedi.

Enes Bayraklı, zira burada açıkça görülmektedir ki Türklerin devletin yahut toplumun çoğunluğunun görüşlerini kabul etmeye zorlayan açık bir anti demokratik dayatma ile karşı karşıya olduklarını, bunun  adı entegrasyon ya da asimilasyon bile  olmadığını ve  bunun adının faşizm olduğunu ifade etti.

“Ama son yaşanan referandumda görüldüğü üzere Almanya’daki Türk toplumunun kahir ekseriyeti kendisine neyi nasıl görmesini gerektiğini öğretmeye çalışan ve Türklere tepeden bakanlara boyun eğmiyor” diyen Enes Bayraklı, “İşin garibi bütün bu olanların demokrasi adına yapılıyor olması. Halbuki demokrasi en temelinde hoşlanmasanız ve tasvip etmeseniz bile başkalarının görüşlerine saygı duymayı gerekli kılar. Bundan dolayı Alman dostlarımıza tavsiyemiz başlarını iki ellerinin arasına alarak sakince bu işin nereye gittiğini düşünmeleri, zira bu bağnazlık Almanya’ya yakışmıyor” diye kaydetti.

***

Enes Bayraklı

Avrupa Araştırmaları Direktörü
Viyana Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü lisans mezunu olan Enes Bayraklı, aynı üniversitede Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2009-2010 yılları arasında İngiltere Nottingham Üniversitesinde doktora tezi için araştırmalarda bulundu. 2011-2013 yılları arasında Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde uzman ve müdür yardımcılığı pozisyonunda çalıştı. Aynı dönem içerisinde 2012 Ağustos-Aralık ayları arasında kurucu müdür olarak Bükreş ve Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde görev aldı. 2013 yılından beri Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Aynı üniversitede Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı anabilimdalı başkanlığı görevini yürütmektedir. SETA Avrupa araştırmaları direktörlüğü görevini yürüten Bayraklı’nın çalışma alanları arasında, İslamofobya, Avrupada aşırı sağ hareketler, dış politika analizi, Alman siyaseti ve dış politikası bulunmaktadır.
trt 1 ile ilgili görsel sonucu
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir