Avrupa

Brüksel Çinli hackerların sanal saldırısına ilişkin soruşturma başlattı

Brüksel diplomatik yazışmalara yönelik siber saldırıyı incelemeye aldı.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucuAvrupa Birliği’ne düzenlenen sanal saldırıda Çinli hackerların diplomatik yazışmaları ele geçirdiği düşünülüyor.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamada sanal saldırıya yönelik incelemelerin yapılmakta olduğu belirtildi ancak soruşturmanın detaylarına ilişkin bilgi verilmedi.

Olayı Salı günü ortaya çıkaran New York Times gazetesi hackerların AB bilgisayarlarına girerek çok sayıda yıla ait diplomatik yazışmaları ele geçirdiklerini duyurmuş ve gazetenin ulaştığı 1100 adet yazışma içerisinde Trump yönetimine yönelik endişeler, Rusya ve Çin konusunda yaşanan zorluklar ve İran’ın yeniden nükleer programına dönmesi tehdidine yönelik kaygılar bulunduğu belirtilmişti.

Hacker saldırısını fark eden ve gazeteye de bu yazışmaları sağlayan Area 1 güvenlik firmasına göre saldırının arkasında Çin Halkı Özgürlük Ordusu (CPLA) bulunuyor. Belgelerin içinde dünya liderleri ve çeşitli ülke yetkilileri ile yapılan görüşmelerde tutulan notlar ve kayıtlar da bulunuyor.

Trump, Putin ve Şi’ye ait anekdotlar

Yazışmalardan birinde Finlandiya’da ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin arasındaki görüşme için “Başarılı bir görüşmeydi (En azından Putin açısından)” yazdığı ifade ediliyor.

Bir başka diplomatik notta Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in AB’li diplomatlara Trump’ın Pekin’i hakemsiz, kuralsız, serbest stil dövüşmeye zorladığını söylediği belirtiliyor.

Sanal saldırganların AB’nin yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Amerikan Dışişleri’ni de hacklemiş olabileceği kaydediliyor.

HABER : Sertaç AKTAN

EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir