Avrupa

Brezilya Ekonomi Bakanı: “Bolsonaro haklı Fransız ‘first lady’ Brigitte gerçekten çirkin”

UHA HABER / Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşini hedef alan hakaret seviyesindeki yorumlarına Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes’ten destek geldi.

Fransız “first lady” Brigitte Macron ile ‘yaşlı’ olduğu gerekçesiyle üstü kapalı alay eden Bolsonaro’yu savunan bakan, “Başkanın dediği doğru, bu kadın gerçekten çirkin.” dedi.

Guedes’in danışmanları ise bu açıklamadan kısa süre sonra ekonomi bakanının Brigitte Macron hakkında yaptığı “espri”den dolayı özür dilediğini dile getirdi.

Geçen hafta sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta aşırı sağcı başkan Jair Bolsonaro’nun bir takipçisi, Macron’un eşi Brigitte Macron’un dış görünüşüyle ‘dalga geçen’ bir fotoğraf paylaştı.

Bu mesaja yorum yazan Bolsonaro, Macron’u işaret ederek, “Adamı küçük düşürmeyin, hahaha” paylaşımında bulundu.

Bolsonaro, ayrıca 36 yaşındaki eşi ve Brigitte Macron’un yan yana fotoğraflarını da paylaşıp altına “Macron’un neden Bolsonaro’ya eziyet ettiğini artık anlıyorsunuz.” mesajını eklemişti.

Fransız Cumhurbaşkanı ise Bolsonaro’nun tavrını “aşırı derecede ahlaksız” olarak nitelendirmiş, Brezilya Başkanı da paylaşımını kaldırmıştı.

Polemik Amazonlar’daki yangınlardan sonra başladı

Brezilya ve Fransa son haftalarda Amazonlar’da yaşanan yangınlar ve çevre felaketi konusunda bir sürtüşme yaşadı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Amazon yangınlara Devlet Başkanı Jair Bolsanoro’nun seyirci kaldığını söyledi.

Macron, Fransa’daki G7 toplantısında felaketi “ekolojik soykırım” olarak niteledi ve gelişmiş ülkeler olarak daha fazla şey yapmaları gerektiğini belirtti.

Paris’in eleştirilerine Sao Paulo sert şekilde yanıt verdi. Brezilyalı politikacılar Macron çiftini hedef alan ve Amazonlar yangınıyla bağlantısı olmayan hakarete varan paylaşımlarda bulundu.

Bolsonaro, ilk başta reddettiği 20 milyon dolarlık yardım teklifini Macron’un kendisine yönelttiği aşağılayıcı ifadeleri geri alması şartıyla kabul edeceğini söyledi.

Son olarak perşembe günü iki ülke arasındaki polemiğe Brezilyalı Uluslararası Turizm Büyükelçisi Renzo Gracie de katıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ‘palyaço’ ve ‘tavuk’ gibi ifadelerle tanımlayarak boğma tehdidinde bulunan politikacı, eşi Brigitte Macron’u da ‘çirkin’ ve ‘ejderha’ olarak nitelendirdi.

BREZİLYA, PARİS, Euronews, UHA HABER

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir