Avrupa

Brexit :Erteleme süresi, amacıyla uyumlu olmalı

UHA HABER / Avrupa Birliği (AB) Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, İngiltere’nin birlikten ayrılmasının ertelenmesi için bir “takvim” ya da “yol haritası” sunması gerektiğini söyledi.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuMichel Barnier ayrıca İngiltere’nin AB ile gümrük birliğini sürdürmek istememesi halinde Brexit’in uzun süre ertelenmeyebileceğini ima etti.

Barnier, İngiltere’de hükümetin ana muhalefetteki İşçi Partisi’yle görüşmelere başlamasını önemli bulduklarını, İngiltere ile AB arasındaki siyasi deklarasyona gümrük birliğinde kalma hükmünün eklenmesinin, Brexit’in uzun süre ertelenmesini sağlayabileceğini söyledi.

AB Brexit Başmüzakerecisi, Lüksemburg’da gazetecilere yaptığı açıklama İngiltere’ye hitaben, “Brexit’i yine ertelemek istiyorsanız gerekçe gösterin. Ertelemenin süresi, amacıyla uyumlu olmalı” dedi.

Barnier ayrıca, İngiltere Parlamentosu’nun ülkenin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasını, Brexit anlaşmasını onaylayarak durdurabileceğini söyledi.

İngiltere Parlamentosu, Brexit anlaşmasını üç kez reddetmişti.

İngiltere’ye arka arkaya uyarılar

İngiltere’nin mevcut koşullarda Cuma günü AB’den ayrılması gerekiyor.

AB üyesi bazı ülkelerin bakanları da, İngiliz hükümetinin Brexit’in ertelenmesi için geçerli bir sebep göstermemesi durumunda ülkenin Cuma günü anlaşma olmadan birlikten ayrılabileceği uyarısında bulundu.

Almanya Avrupa Bakanı Michael Roth, Lüksemburg’daki AB Dışişleri Bakanları zirvesi öncesi açıklamasında, kalıcı ve net alternatifler sunulmaması durumunda “İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasının göz ardı edilemeyeceğini’ ama kısa süreli ertelemenin “makul olabileceğini” söyledi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit’in ertelenmesi için ‘inandırıcı gerekçeler sunması gerektiğini’ söyledi.

LONDRA, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir