Avrupa

Brexit: ‘Anlaşmasız Brexit’e karşı çıkan milletvekilleri kritik oylamayı kazandı,

UHA HABER / İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın Avrupa Birliği’nden (AB) ‘anlaşmasız Brexit’ sürecini hayata geçirmesini engellemek isteyen milletvekilleri Avam Kamarası’ndaki kritik oylamayı kazandı ve parlamento gündeminin kontrolünü ele geçirdi. Oylamayı kaybeden Başbakan Boris Johnson ise erken seçim çağrısı yapmaya hazırlanıyor.

Muhaliflerin yanı sıra aralarında iktidardaki Muhafazakar Parti milletvekillerinin de bulunduğu ‘anlaşmasız Brexit’ karşıtları Boris Johnson’ın planını önleyecek yasa tasarısını 4 Eylül’de parlamentonun gündemine taşıyacak.

Taslakta Başbakan Boris Johnson’un anlaşmasız bir ayrılık yerine Brexit’i ertelemek zorunda bırakılması öngörülüyor. Yasa tasarısına göre Brexit 31 Ocak 2020’ye kadar ertelenebilir.

Oylamada muhalifleri destekleyip ‘Evet’ diyenlerin sayısı 328 olurken, ‘Hayır’lar 301’de kaldı.

Oylamayı kaybeden Boris Johnson, karşılığında erken seçime gidilmesi için önerge sunacak.

Erken seçime gidilmesi için parlamentonun üçte ikisinin de onay vermesi gerekiyor.

BBC Siyaset Editörü Laura Kuenssberg, yeterli sayıda milletvekilinin erken seçime onay vermesi durumunda, genel seçim için belirlenen tarihin 15 Ekim olduğunu söyledi.

Muhafazakâr Parti çoğunluğu kaybetti

Ana muhalefettekil İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, anlaşmasız Brexit’i önleyecek yasanın seçimden önce geçmesi gerektiğini savunuyordu.

‘Anlaşmasız Brexit’e karşı adımlar içeren yasa tasarısının 4 Eylül Çarşamba günü parlamentoda tartışılıp ardından oylanması bekleniyor.

Avam Kamarası’ndaki oylama öncesinde Muhafazakar Parti milletvekili Philip Lee’nin partisinden istifa edip Liberal Demokratlara geçmesiyle, hükümet parlamentodaki çoğunluğunu da kaybetmiş oldu. Azınlık hükümeti konumunda bulunan Muhafazakar Parti kritik yasalari Kuzey İrlanda’da Ingiltere’yle birliği savunan DUP’nin (Demokratik Birlik Partisi) dışarıdan desteğiyle geçirebiliyordu.

Lee, istifa mektubunda ‘Brexit sürecinin popülizm ve İngiliz milliyetçiliği hastalığına’ kapıldığını belirtip hükümeti de ‘ahlak kurallarına aykırı şekilde zarar verici bir Brexit politikası izlemekle’ suçladı.

Muhafazakar Parti’den aralarında eski bakanların da bulunduğu toplam 21 milletvekili hükümet karşıtı tavır alıp Salı günkü oylamada muhalefetten yana oy kullandı.

Boris Johnson hükümeti ‘muhalefetin yanında olacak milletvekillerini parti grubundan ihraç edip gelecek seçimlerde aday göstermeyecekleri’ tehdidinde bulunuyordu.

LONDRA, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir