Çevre

Bonn İklim Müzakereleri’nin Gündeminde Şeffaflık ve Daha İddialı Eylemler Var

UHA HABER / Bu hafta iklim değişikliği alanında Türkiye ve dünya gündeminde oldukça önemli gelişmeler yaşandı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Berlin Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ‘nin Bonn’dan bildirdiğine göre, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, Katowice Taraflar Konferansı’nda (COP24) bıraktıkları yerden devam etmek ve iklim eylemlerini ve iddialarını ortaya koymak için Bonn’da bir araya geldi.

Haberde, “Ara Müzakereler” olarak da anılan bu görüşmelerin gündemini “şeffaflık” ve “daha iddialı” hedefler oluşturuyor. Müzakerelerde, COP26’ya ev sahipliği yapacak ülke de açıklanacak.

İstanbul Politikalar Merkezi İklim Çalışmaları Koordinatörü Dr. Ümit Şahin, Türkiye’nin Bonn’daki iklim müzakerelerinde sonuçlanacak COP26 adaylığı ile ilgili, “Sanırım Türkiye tarafı da Paris Anlaşması’nı onaylamadığı için 2020’yi alamayacağını biliyor ve bu yüzden çok bastırmıyor” dedi.

İngiltere ve COP26’ya ev sahipliği yapmayı planlayan rakip ülke İtalya arasında resmi bir ortaklık açıklaması bekleniyor.

Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’nin verilerine göre Grönland buz tabakası, Haziran ayında yaşanan erken erime ile rekor oranlara ulaştı.

Columbia Üniversitesi’nden buzul araştırmacısı Marco Tedesco, Grönland’ın Orta ve Doğu bölgelerinde sıcaklıkların normalin 4.5 derece üstünde olmasının buz tabakasının %45’inin erimesine sebep olduğunu söylüyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin, iklim değişikliğine karşı iki yıl önce başlattığı “İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver” projesi tamamlandı. Tamamlanan iklim eylem planı ile 2030 yılı itibarıyla Denizli’deki seragazı salımlarında %21 azaltım hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı”nda Türkiye’nin, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en çok görüleceği ülkeler arasında yer aldığını söylerken yabancı yatırımcılara da çağrıda bulunarak, “Yatırım fırsatı açısından avantajlı ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Antalya’da katıldığı bir etkinlikte konuşan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “2070 yılında Antalya’da iki derecelik sıcaklık artışı bekleniyor. Antalya’nın 50 yıl sonrası bugünün Dubai’si gibi olabilir. Tarımda seralara gerek kalmayabilir” dedi.

“Çevre Hareketi İçerisinde Yer Alıyorum. Geridönüşüm Yapıp Yapmaman Umurumda Değil.”

Çevre adına işlediğiniz “günahlarınızı” takıntı haline getirmekten vazgeçin. Petrol ve gaz endüstrisine karşı savaşın. Mary Annaise Heglar’ın Vox.com’da yayımlanan yazısının çevirisine buradan ulaşabilirsiniz.

IRENA’nın yayımladığı yeni bir rapor dünya genelinde işsizlik büyürken yenilenebilir enerji sektöründe istihdam arttığını ortaya koydu. Buna göre en fazla istihdam Çin’de gerçekleşti, Türkiye’de ise %27’lik gerileme gerçekleşti.

ING Bank, nakliye sektörünün 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını %50 azaltım hedefini destekleyen Poseidon İlkelerini, 11 büyük bankadan biri olarak yürürlüğe koydu. Bu 11 bankanın küresel nakliye kredi portföyü 100 milyar dolara yakın.

CDP, dünyada büyük müşteri kitlelerine sahip farklı sektörlerden önde gelen şirketlerin iklim değişikliği ve küresel ısınma sonucu önümüzdeki 5 sene içerisinde ticaret hacimlerinde toplamda bir trilyon dolar zarara uğrayacağını bildirdi.

Bu şirketler arasında BMW, Total, Bank of America, Nestle ve Canon gibi farklı sektörlerden 215 dünya markası yer alıyor.

Güneş enerjisinden elektrik üretiminin maliyeti 2010–2017 yılları arasında %73 düştü, biz hâlâ kömüre ve petrole teşviği konuşuyoruz. Bunu anlamak mümkün değil!

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / BONN

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir