Dünya

Bolton: Suriye kimyasal silah kullanırsa yanıt verme konusunda Washington, Londra ve Paris anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışması John Bolton, Suriye rejiminin yeniden kimyasal silah kullanması halinde, buna daha fazla sertlikle yanıt verme konusunda Fransa ve İngiltere ile anlaşıldığını söyledi.

Ege'nin HamsisiMuhafazakar eğilimli Federalist Society isimli kuruluşun toplantısında konuşan Bolton, “Biz son günlerde mesajımızın ulaşması için çalıştık. Eğer üçüncü kez kimyasal silah saldırısı olursa, bunun yanıtı çok daha sert olacak. İkinci saldırının ardından bizimle hareket eden İngiltere ve Fransa ile bu konuda istişarelerde bulunduk. Onlar da üçüncü kez kimyasal silah kullanımı karşısında daha sert bir yanıt verilmesi konusunda bizle hemfikir. ” dedi.

“Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni hiçbir zaman tanımayacağız”

Bolton, Afganistan’da savaş suçu işlendiği iddiasıyla Amerikalı askerler aleyhine soruşturma açılması durumunda ABD’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) hakimlerine ve savcılarına yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulundu.

Ulusal Güvenlik Danışması John Bolton, Washington’da yaptığı konuşmada, ABD’nin UCM’ye karşı sert pozisyon alacağını belirterek, “ABD, vatandaşlarını ve müttefiklerini bu gayri meşru mahkemenin haksız soruşturmalarından korumak için gerekli her türlü aracı kullanacak.” dedi.

ABD’nin, İsrail ve Washington’un müttefiklerine yönelik bu tür bir girişim karşısında ilgili savcı ve yargıçlara yönelik yaptırımlar getirileceğini kaydeden Bolton, “Bu kişilere karşı ve bu kişilerin ABD mali sistemindeki varlıklarına yönelik yaptırım uygularız. Onları kendi yargı sistemimizde yargılama yoluna gideriz.” diye konuştu.

Bolton, UCM’nin bu tür bir girişim halinde “tehlikeli ve sorumsuz bir adım atmış olacağı” görüşünü dile getirdi ve UCM ile kesinlikle işbirliği yapmayacaklarını ve bu mahkemeyi hiç bir zaman tanımayacaklarını söyledi.

“UCM ölü bir mahkeme, yaptırım uygulayabiliriz”

Bolton, UCP için ölü bir mahkeme ifadesini kullandı. Bolton, bu mahkemenin İsrail’i hedef alması karşısında da sesiz kalmayacaklarını ve yine bu mahkemenin sorumlu kişilerine yaptırım uygulayacakları tehdidinde bulundu.

UCM, ABD askerleri ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Afganistan’da savaş suçu işlemiş olabileceklerine dair kanıtlara ulaşıldığına ilişkin açıklama yapmıştı. Merkezi Lahey’de UCM Savcısı Fatou Bensouda, geçen yıl hazırlanan rapora göre ABD Silahlı Kuvvetleri ve CIA üyelerinin Afganistan’da savaş suç olarak kabul edilen işkence, kötü muamele, insanlık onuruna saldırı ve tecavüz gibi eylemler kullandığına ilişkin yeterli kanıtlara ulaşıldığını belirtmişti.

Bensouda, geçen yıl hazırlanan rapora göre ABD Silahlı Kuvvetleri ve CIA üyelerinin Afganistan’da savaş suçu olarak kabul edilen işkence, kötü muamele, insanlık onuruna saldırı ve tecavüz gibi eylemler kullandığına ilişkin yeterli kanıtlara ulaşıldığını belirtmişti.

KAYNAK : EURONEWS

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir