Dünya

Bolivya’da devlet başkanlığı seçimleri yenilenecek

UHA HABER / Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Amerikan Devletleri Örgütü’nün (ADÖ) seçimleri yenileme çağrısını kabul etti. ADÖ’nün hazırladığı raporda 20 Ekim seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı tespit edilmişti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Reuters‘e dayandırdığı haberinde, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Amerikan Devletleri Örgütü’nün (ADÖ) seçim gözlem raporunu açıklamasının ardından devlet başkanlığı seçimlerinin yenileneceğini duyurdu. Morales ayrıca seçim kurulu üyelerinin de değiştirileceğini açıkladı.

ADÖ’nün raporu 20 Ekim’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde “açıkça manipülasyon” yapıldığını ortaya koymuştu.

Raporda “Bilgisayar sistemindeki manipülasyonlar öyle bir boyutta ki bunun Bolivya devleti tarafından işin temeline inecek şekilde derinlemesine soruşturulması ve bu ciddi vakada sorumluluk gösterilmesi şarttır” ifadelerine yer verilmişti.

ADÖ seçimin ilk turunun geçersiz sayılması ve yeniden seçim sürecine gidilmesi gerektiğini duyurmuştu. Açıklamada ilk tur devlet başkanlığı seçimlerinin yeni koşullar oluşturularak yapılması gerektiği ve yeni bir seçim kurulunun oluşturulmasının da buna dahil olduğu belirtilmişti.

Merkezi Washington’da bulunan ADÖ, Amerika kıtasında toprağı bulunan 35 ülkenin temsilcilerinden oluşuyor.

Seçimlerin birinci turunu ikinci sırada bitiren muhalefetin adayı Carlos Mesa ise Morales’in yeni yapılacak seçimlerde aday olmaması gerektiğini söyledi. Mesa, Morales’in devlet başkanlığından istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Gösterilerde üç kişi öldü 200 kişi yaralandı

Bolivya’da seçim kurulu 20 Ekim tarihindeki devlet başkanlığı seçimlerini Morales’in yüzde 47,08 oyla kazandığını, Carlos Mesa’nın da yüzde 36,51 oyla ikinci olduğunu duyurmuştu.

Eski devlet başkanı Mesa oy sayımında hile yapıldığını savunmuş ve ülkede protesto gösterileri patlak vermişti. Gösterilerde şimdiye kadar üç kişi hayatını kaybederken yaklaşık 200 kişi de yaralandı.

Morales karşıtları dün de devlete ait iki medya kuruluşunu işgal etti. Televizyon kanalı Bolivia TV ve radyo kanalı Radio Patria Nueva’nın merkezlerine giren göstericiler çalışanları yuhalayarak binadan çıkarttı.

“Faşist bir darbe planı”

Morales Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada göstericilerin ayrıca kız kardeşinin Oruro’daki evini de ateşe verdiğini yazdı. Muhaliflere ilişkin “Demokrasiyi savunduklarını söylüyorlar ama diktatörler gibi davranıyorlar” ifadelerini kullanan Morales “faşist bir darbe planının” söz konusu olduğunu yazdı.

La Paz ile Morales taraftarlarının yoğun olduğu El Alto arasındaki otobanın göstericiler tarafından dün gece bloke edildiği gelen haberler arasında.

Öte yandan Cuma günü elit polis birliği Utop’a bağlı polislerin da Cochabamba, Sucre ve Santa Cruz gibi kentlerde göstericilerin yanında yer aldığı görüldü. Cumartesi günü yerel medyada yer alan haberlere göre başka polis birliklerinin de göstericilere katıldığı belirtiliyor. La Paz kentinde de Utop birliklerinin Murillo Meydanı’ndaki devlet başkanlığı sarayından ana karargahlarına çekildiği kaydediliyor. Muhalefet Bolivya ordusuna da polisi izleme çağrısı yapıyor. Bolivya Savunma Bakanı Javier Zavaleta orduyu isyana katılan polislere karşı kullanma planı olmadığını söyledi.

Bolivya’nın yerli halktan olan ilk devlet başkanı olan Morales ülkeyi 13 yıldır yönetiyor.

BOLİVYA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir