Dünya

Bölgesel Sorunların Gölgesinde Türk-Amerikan İlişkileri

UHA HABER / ABD’deki düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) “Türk Amerikan ilişkileri- İki NATO Müttefikinin Değişen Doğası” konulu bir panel düzenlendi.

Mustafa Kemal ATATÜRKDış İlişkiler Konseyi’nden Henri Barkey, Senatör Keanne Shaheen’in Kıdemli Danışmanı ve Senato NATO Gözlem Grubu Başkanı Naz Durakoğlu ile Ortadoğu Enstitüsü Türkiye Programı Kurucusu Gönül Tol, Türk-Amerikan ilişkilerinin bölgesel sorunlardan nasıl etkilendiğine ve Türkiye’nin komşusu Suriye’de yaşanan gelişmelerin iki ülke ilişkilerini nasıl şekillendirdiğini ele aldı.

Panelde, Ankara’nın Rusya’dan S-400 satın almasının ardından, Türkiye’nin NATO üyeliğinden çıkarılmasına yönelik yükselen seslere değinildi. Ortak görüş Türkiye’nin üye olarak kalmasının ülkenin çıkarına olduğu yönünde oldu.

Henri Barkey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pragmatist olduğunu savunarak, NATO’nun Türkiye için kritik bir önemi olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın Türkiye’yi dünyanın en önemli aktörlerinden biri yapmak istediğine dikkat çeken Barkey, NATO üyesi olmayan bir Türkiye’nin zayıf olacağını, Erdoğan’ın da bunun farkında olduğunu söyledi.

S-400 satın alınmasını bir kumar olarak değerlendiren Barkey, “ Ne kadar ileri gidebileceğini görmek istedi” yorumunu yaptı.

Naz Durakoğlu da, Türkiye’nin NATO üyeliğinin devam etmesinin, Ankara için bir avantaj olduğu görüşünü dile getirdi.

Durakoğlu, birçok uluslararası ittifak içinde olan Türkiye’nin Kosova’da, Afganistan’da üstlendiği rolleri hatırlattı ve Türkiye’nin NATO çatısı altında attığı önemli adımların da görmezden gelinmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Durakoğlu, Erdoğan ve Trump’ın geçen Aralık ve 6 Ekim’deki telefon görüşmelerinin ardından Trump’ın ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesine yönelik önemli kararlar verdiğine vurgu yaparak, bu durumun Kongre üyelerinde soru işaretleri uyandırdığını dile getirdi.

Gönül Tol ise, Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de yapılan son anlaşma ile Türkiye’nin istediklerinin sadece bir kısmını aldığını söyledi.

Türkiye’nin talebinin 32 kilometre derinliğindeki güvenli bölge ve YPG güçlerinin geri çekilmesi olduğunu hatırlatan Tol, “ Bunlar Erdoğan’ın Putin’den istediği şeylerdi. Ancak Suriyeli mültecileri geri gönderebilmek için daha büyük bir alan da istiyordu ama onu alamadı” diye konuştu.

Rusya’nın şu anda Suriye’nin kuzeydoğusunda Türk askeri varlığının korunmasını desteklediğini de belirten Tol, bu anlaşmayla, Türkiye’nin , Esat rejimini tekrar tanımaya bir adım daha yaklaştığını savundu.

HABER : Özlem TINAZ

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir