Avrupa

BM’den ABD ve müttefiklerine Suriye daveti

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasına yönelik çabalar çerçevesinde ABD ve altı müttefiğini Cenevre’ye davet etti.

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucuBirleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın, Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasına yönelik çabalar çerçevesinde ABD, İngiltere, Suudi Arabistan, Ürdün, Almanya, Fransa ve Mısır’ı Cenevre’ye davet ettiği açıklandı.

BM Sözcüsü, de Mistura’nın Suriye Anayasa Komitesi görüşmeleri için 11-12 Eylül tarihlerinde Türkiye, İran ve Rusya temsilcileri ile Cenevre’de yapacağı görüşmeden iki gün sonra, diğer yedi ülkenin temsilcileri ile bir araya geleceğini kaydetti.

Sözcü Alessandra Vellucci, “Bu buluşma, siyasi sürecin gidişatı hakkında tartışmak için bir fırsat olacak” ifadesini kullandı.

Elinde Şam hükümeti ve muhalif güçlerin aday gösterdiği isimlerden oluşan bir liste bulunan de Mistura, Suriye’ye yeni bir anayasa kazandırabilmek amacıyla ülke vatandaşlarından oluşacak bir komite kurmaya çalışıyor. Ancak Suriye Anayasa Komitesi kurulabilmesi için süren tartışmalar yavaş ilerliyor.

Suriye’de savaşan taraflar, siyasi reformlar yeni bir anayasa ve yeni seçimler konusunda uzlaşma sağlayabilmek için iki yıl boyunca düzenli olarak Cenevre’ye gitti. Ancak bu yıl ABD’nin fazla çaba göstermemesi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Rus ve İranlı müttefiklerinin savaş alanında önemli kazanımlar elde etmeleri nedeniyle, Birleşmiş Milletler’in öngördüğü siyasi süreç neredeyse tamamıyla sonuçsuz kaldı.

De Mistura’nın Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasına yönelik çabalar çerçevesinde gelecek ay Cenevre’ye davet ettiği ABD’nin dışişleri bakanlığı yetkilileri, Washington’ın Birleşmiş Milletler ve Rusya dahil diğer aktörler ile birlikte, Suriye’deki siyasal süreci devam ettirmek için çaba sarfedeceğini ve de Mistura’nın ülkede siyasi çözüm bulma çabalarını desteklediğini kaydetti.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir