Avrupa

BM’de Suudi Arabistan’ın insan hakları sicili ve Kaşıkçı cinayeti kınandı

UHA HABER / Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi toplantılarına katılan çoğu Avrupalı 20’ye yakın ülke, Suudi Arabistan’ın insan hakları sicilinden duyulan endişeyi dile getiren ve Riyad’ı kınayan bir bildiri yayınladı.

Cenevre’de devam eden toplantılar sırasında okunan bildiride, adil olmayan yargılamalar, keyfi ve hukuk dışı gözaltılar, kadınlara ve gazetecilere yönelik baskılar ile işkence ve kötü muamelenin bu ülkede sürdüğü gerekçesiyle Riyad’a sert eleştiriler yöneltildi.

Avustralyalı Büyükelçi Sally Mansfield’ın, 47 üyeli konseyin toplantısında okuduğu bildiride, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetinin açıklığa kavuşturulması ve sorumluların cezalandırılması istendi.

BM İnsan Hakları Konseyi, yine Suudi Arabistan’daki insan hakları ihlalleri ve Kaşıkçı cinayetine ilişkin Riyad aleyhine Mart’ta bir bildiri daha yayınlamıştı.

BM’nin dünyadaki yargısız infazlarla ilgili uzmanı Agnes Callamard, Haziran ayında yayınladığı bir raporda, Kaşıkçı cinayetinin talimatını Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ve üst düzey diğer Suudi Arabistanlı yetkililerin verdiğine dair ciddi deliller olduğu ve bu kişilerin soruşturulması gerektiğini bildirmişti.

CENEVRE, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir