Gündem

BM: Türkiye Kaşıkçı cinayetini mahkemeye taşımalı

UHA HABER / Kaşıkçı cinayetini araştıran Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Türkiye’nin, Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için konuyu mahkemeye taşımasını istedi. Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ve BM yetkilisi Callamard delillere rağmen uluslararası toplumun sessizliğini kınadı.

EuroNews‘ten Gülsüm ALAN‘ın haberine göre, BM özel raportörü Callamard Brüksel’de gazetecilere son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Euronews’e konuşan Hatice Cengiz, “Türkiye bu süreci hukuki ve siyasi olarak bence iyi yönetti. Ben aslında dünyanın sessizliğinden dolayı kendimi iyi hissetmedim ya da hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

BM: “Türkiye cinayeti mahkemeye taşımalı”

Euronews’e konuşan Callamard Türkiye’nin hala bazı delilleri gizli tuttuğunu ifade ederek mahkeme sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi.

Callamar, “Türkiye bir sonraki aşamaya geçmeli. Araştırmalarını yaptılar, deliller bulundu bazıları açıklandı bazıları ise gizli tutuldu. Şimdi olay mahkemeye taşınmalı. Suudi Arabistanlı sanıklar mahkemeye katılmayacak buna rağmen Türk anayasası altında bu davanın görülmesi mümkün. Türkiye’den mahkeme sürecini başlatmalarını istiyorum, böylece birçok bilgi ortaya çıkmış olacak, Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için önemli bir süreç”. ifadelerini kullandı.

“14 aylık süre içinde somut sonuç alınamadı”

Callamard Suudi Arabistan’ın temel hak ve hürriyetleri koruma konusunda daha istekli olduğunu açık ve net bir şekilde göstermesi gerektiğini ifade etti. Bunun yanı sıra üst düzey kişilere yaptırım uygulanmasının önemini vurguladı.

Hatice Cengiz “14 aylık süre içinde aslında çok ciddi bir gelişme olmadı. Birçok ülke yaptırım girişimde bulundu ancak somut bir sonuç alınamadı.” dedi.

Cengiz: “AB’den herhangi bir destek gelmedi”

Destek anlamında Avrupa Birliği’nden herhangi bir destek gelmediğini ifade eden Hatice Cengiz, “Benim burada olmam hala bu konuşmaları burada yapıyor olmam hala ümitli olduğum anlamına geliyor. Adalet istiyorum” ifadelerini kullandı.

Callamard haziran ayında Kaşıkçı cinayeti ile ilgili yayımladığı raporun ardından sosyal medyada kendisine yönelik baskının büyük ölçüde arttığını ifade etti.

HABER : Gülsüm ALAN & Brüksel Bürosu

[UHA Haber Ajansı, 10 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir