Dünya

BM: ‘Resulayn’da Çatışma ve Bombardımanın Sürdüğü Haberleri Geliyor’

UHA HABER / Birleşmiş Milletler, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü operasyona beş günlük ara verilmesi kararına rağmen, Resulayn’da aralıklı olarak bombardıman ve çatışmalar sürdüğü yönünde bazı bilgilerin kendilerine ulaştığını kaydetti.

Mustafa Kemal ATATÜRKBM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) yetkilisi Jens Laerke, “Diğer bölgelerde durumun sakin olduğu yönünde haberler alıyoruz ancak bu sabah gelen raporlarda Resulayn’da çatışmaların sürdüğü ve bombardımanların devam ettiği yönünde bilgiler geldi” dedi.

BM yetkilileri, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’de başlattığı harekata beş gün ara vermesi için yapılan uzlaşma sonrasında da güvenlik nedeniyle çatışmaların arasında kalan yüzlerce kişinin Irak sınırını geçtiği kaydedildi.

“Rasulayn ve Tel Abyad’da hastaneler kapalı”

BM, Suriye’nin kuzeydoğusunda yapılan insani yardımla ilgili de çeşitli bilgiler verdi. BM, insani yardımları erişimin mümkün olduğu yerlerde sürdürdüklerini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, bölgedeki kritik ihtiyaçlara dikkat çekti, insani müdahalenin acil bir şekilde artırılmasını istedi. Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Tarık Jasareviç, bu hafta başında Suriye’nin kuzeydoğu bölgesine gönderilen 40 tonluk tıbbi malzemenin, Tel Abyad ve Rasulayn’daki hastanelerin kapalı olması yüzünden Kamışlı’daki hastanelere gönderildiğini kaydetti.

Dünya Gıda Programı da, bugün yaptığı açıklamada, etkilenen bölgelerde 580 bin kişiye ulaşmayı planladıklarını açıkladı.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel, 9 Ekim’den bugüne kadar 170 bin kişiye gıda yardımı sağladığını söyledi.

Suriye’nin kuzeydoğusunda 165 bin kişin hareket halinde olduğu belirtilirken, birçoğunun Haseke ve Rakka’ya sığındığı ve sığınmaya çalıştığı kaydedildi.

BM Çocuk Fonu UNICEF de Haseke’de 400 bin kişinin içme suyu sıkıntısı çektiğini bildirdi.

UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir