Dünya

BM raporuna göre Kuzey Kore nükleer programını durdurmadı

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyine sunulan bir raporda, Kuzey Kore’nin nükleer programını durdurmadığı bildirildi.

Elimi BırakmaBirlemiş Milletler Güvenlik Konseyine sunulan bir raporda, Kuzey Kore’nin nükleer programını durdurmadığı bildirildi.

Kuzey Kore’yi hedef alan yaptırımları takip eden uzmanların hazırladığı raporda, ‘Pyongyang yönetiminin, nükleer ve füze programını durdurmadığı, 2018’de gemiden gemiye petrol ürünleri ve kömür naklinde büyük artışla BM yaptırımlarını ihlal etmeyi sürdürdüğü’ bildirildi.

Raporda, tüm ülkelere, Kuzey Kore’ye ‘bu tür nakillere derhal son verilmesi’ çağrısında bulunuldu.

Kuzey Kore rapor konusunda henüz açıklama yapmadı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho’nun dün ülkesine yönelik uluslararası
yaptırımları hafifletme çağrısında bulunduğu ileri sürülmüştü.

Kyodo ajansının diplomatik bir kaynağa dayandırdığı haberinde, 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı için Singapur’a gelen Ri’nin bir mevkidaşıyla yaptığı görüşmede Kuzey Kore’ye yönelik uluslararası yaptırımların gevşetilmesi çağrısı yaptığı bildirilmişti.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı ve füze denemeleri nedeniyle geçen yıl Kuzey Kore’ye yönelik yeni ekonomik yaptırımlar kararı almıştı.

Kuzey Kore’ye nükleer programı nedeniyle 2006’dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar uygulanıyor.

NEW YORK, UHA HABER

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir