Dünya

BM Kıbrıs’ta Müzakerelerin Yeniden Başlaması İçin Devrede

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute, adada kalıcı bir çözüm yolunu açacak müzakereleri yeniden başlatmak için iki toplum lideriyle bir araya gelecek.

HABER : Can KAMİLOĞLU

NEW YORK, VOA, UHA HABER

Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamaya göre Lute, yarın Lefkoşa’da önce Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, onun ardından da Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya gelecek.

Yapılan açıklamada Özel Temsilci Lute’ün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in talebi üzerine adaya gideceği ifade edildi. İki tarafın da adada kalıcı bir çözümün bulunmasını sağlayacak yeni fikirler önermeye istekli olduğu belirtilirken, Özel Temsilci Lute’ün iki toplum lideriyle temaslarının da bu bağlamda başlayacağı belirtildi.

Güvenlik Konseyi’nin gündeminde Kıbrıs vardı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dünkü oturumunda adadaki son gelişmelerle ilgili 1559 sayılı raporu ele aldı.

Kapalı olarak yapılan Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan Hollanda’nın BM Daimi Temsilcisi Karel van Oosterom, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, BM’nin adada siyasi çözümü daha yakın hale getirmek ve güven oluşturmaya katkıda bulunmak için gösterdiği çabaları desteklediğini ifade ettim” dedi.

Kıbrıs müzakereleri nasıl başlayacak?

Birleşmiş Milletler kulislerinde, Özel Temsilci Lute’un Kıbrıs ziyaretinde iki liderle yapacağı görüşmelerde, Kıbrıs’ta kalıcı çözümün sağlanması için müzakerelerin hangi çerçevede başlayacağı yönünde nabız yoklayacağı ifade ediliyor.

BM Genel Sekreteri Guterres’in daha önce görevlendirdiği Lute geçtiğimiz Temmuz ayında adaya gidererek müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda tarafların görüşüne başvurmuştu.

Lute’nin hazırladığı kapsamlı Kıbrıs raporu 15 Ekim’de Genel Sekreter Guterres tarafından Güvenlik Konseyi’ne sunulmuştu.

Geçtiğimiz ay yapılan BM 73. Genel Kurul Çalışmaları sırasında da Guterres, iki liderle ayrı ayı bir araya gelmiş, müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuştu.

Özel Temsilci Lute’ün adaya yapacağı ziyaret öncesi yerel medyaya açıklama yapan Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulides, Lute’le temasların özel bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir