Dünya

BM: ‘İdlib’de Siviller Ölmeye Devam Ediyor’

sampiyon banner

UHA HABER / Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yaptığı açıklamada, İdlib’de acilen ateşkes kararına uyulması çağrısında bulundu. Bachelet, mevcut durumun sivil ölümleri durdurmadığını söyledi.

Türk BayrağıBachelet,”Sivillerin her gün havadan ya da karadan gelen füzelerle halen daha öldürülüyor olması son derece üzücü” ifadesini kullandı ve neredeyse bir hafta önce uygulamaya giren ateşkese atıfta bulundu.

Rusya İdlib’de ateşkes ihlalini yalanladı

Suriye’de Türkiye’nin yakından takip ettiği bir diğer bölge de rejim karşıtı grupların kontrolunda bulunan son kale konumundaki İdlib.

Bölgede geçtiğimiz Pazar günü itibarıyla, Rusya ve Türkiye arasındaki görüşmelerin ardından ateşkes devreye girmiş ancak buna rağmen çatışmaların devam ettiği, Rus ve Suriye uçaklarının sivil yerleşimlerin bulunduğu noktalara yönelik bombardımanın yeniden başladığı yönünde haberler gelmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada İdlib’de sivil hedeflerin vurulduğunu yalanladı. Açıklamada 9 Ocak’ta ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana bölgede askeri uçakların görev icra etmediği belirtildi.

“Suriye ordusu ve İran destekli milisler ilerliyor”

Bölgede arama ve kurtarma faaliyetlerine katılan yardım grupları ve bölge sakinleri ise Suriye uçaklarının bombardımanında Maarat El Numan kentinin hedef alındığını savundu.

Uluslararası ajansların aktardığı haberlere göre Suriye ordusu ve İran destekli milisler bu kente doğru ilerliyor. Maarat El Numan’ın yeniden Esat rejiminin eline geçmesinin Suriye ordusu açısından stratejik bir kazanım olacağına dikkat çekiliyor.

BM, dün yaptığı açıklamada da İdlib’de son dönemde yaşanan saldırılar nedeniyle çoğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 350 bin kadar Suriyeli’nin İdlib’i terk ettiği ve bu kişilerin büyük bir çoğunluğunun Türkiye sınır yakınlarında kendilerine korunaklı yer arayışında olduklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da son olarak 400 bin kadar kişinin İdlib’den Türkiye’ye doğru gelmekte olduğunu söylemişti.

[UHA Haber Ajansı, 18 Ocak 2020]

https://img1.aksam.com.tr/video/Reklam/turklergeliyor_adaletinkilici_masthead/bg.jpg
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir