Gündem

BM Genel Sekreteri’nden Suriye’de Taraflara İtidal Çağrısı

UHA HABER / Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada Genel Sekreter’in Suriye’nin kuzeydoğusuna ilişkin son açıklamaları ve özellikle askeri operasyonlardan kaynaklanabilecek sivillere yönelik risk olasılığını derin bir endişeyle takip ettiği belirtildi. BM Genel Sekreteri’nin tüm taraflara itidal çağrısı yaptığı vurgulandı.

Genel Sekreter Guterres’in, Suriye’nin kuzeydoğusunda çıkacak olası askeri çatışmalardan kaynaklanabilecek sivillerin risk altında olduğu için ve yapılan son açıklamaları da büyük bir endişe ile takip ettiği belirtildi.

‘Sivillere insani yardım erişimi güvence altına alınmalı’

Açıklamada Guterres, sivillerin ve sivil altyapının her zaman korunması gerektiğini vurguladı.

Suriye’de muhtaç durumdaki sivillere yönelik insani yardım çalışmalarının engellenmemesi ve yardıma ihtiyacı olan sivillere erişimin güvence altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü yazılı açıklamada ayrıca Suriye krizinde askeri bir çözümün olmadığını, tek sürdürülebilir çözümün BM Güvenlik Konseyi’nin 2015 yılında aldığı 2254 sayılı kararı uyarınca başlatılacak bir siyasi süreçle olacağı yönündeki çağrısını da yineledi.

HABER : Can KAMİLOĞLU

NEW YORK, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir