Dünya

BM Genel Sekreteri’nden Kıbrıs raporu

UHA HABER / Kıbrıs konusundaki raporunu BM Güvenlik Konseyi’ne sunan BM Genel Sekreteri Guterres, Ada’da yeniden müzakerelere başlanması için çabalarını sürdürme sözü verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs konusundaki raporunu BM Güvenlik Konseyi’ne sundu.

Guterres söz konusu raporda, Ada’nın yeniden birleşmesi amacıyla taraflar arasında tekrar müzakerelere başlanması için çabalarını sürdürme sözü verdi. BM Genel Sekreteri, “Devam eden istişarelerin müzakerelere dönüşü sağlayacağını ümit ediyorum. Kıbrıs sorununda kalıcı bir çözüme ulaşılması amacıyla arabuluculuk için tüm gücümü vakfedebilirim” ifadesini kullandı.

Kıbrıs için görevlendirdiği ABD’li özel temsilcisi Jane Holl Lute’un Ada’da yeniden müzakerelere başlanabilmesi için Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerle yaptığı görüşmeleri sürdürmesi için talimat verdiğini belirten Guterres, “aciliyet ve odaklanma” bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

Geçen ekim ayından bu yana dört kez Kıbrıs’a giden Lute, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan, İngiltere’nin yanı sıra Avrupa Birliği’nden temsilcilerle de bir araya geldi.

Müzakereler sonuçsuz kalmıştı

Güç paylaşımı ve güvenlik düzenlemeleriyle ilgili tavizler konusunda mutabakata varamayan Kıbrıslı Türk ve Rum liderler arasındaki müzakereler Temmuz 2017’de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis geçen ekim ve şubat aylarında gayriresmi görüşmeler gerçekleştirmişti.

BM Güvenlik Konseyi geçen ocak ayında, Ada’daki BM Barış Gücü’nün görev süresini altı ay daha uzatan karar tasarısını onayladıktan sonra Guterres’ten Kıbrıs’ta müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla sürdürdüğü çabalar konusunda bir rapor hazırlaması için talepte bulunmuştu.

© NEW YORK, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir